Yemek Tarifleri

AOÇ Yoğurt Sütü ile Yoğurt Yapımı (Fırında)

14 Ekim 2016

Merhabalaaaar 🙂

Evlendikten sonra kilo alan her kadın gibi ben de fazla kilolarımdan muzdaribim. Yaklaşık 3 haftadır bir diyetisyen kontrolünde kilo vermeye çalışıyorum. Diyet listemde de yoğurdun yeri büyük. Yemeklerin yanında, ara öğünlerde sık sık yoğurt tüketiyorum. Malum takip edenler bilir uzun zamandır da sadeleşme konusunda kendimi geliştirmeye bir minimalist olmaya çabalıyorum. Bu iki konuyu birkeştirince de hem sürekli plastik kaplarda sağlıksız yoğurt almamak, yoğurt gibi evde kolayca yapılabilecek bir gıdayı hazır almamak, cam kullanmak ve çöp çıkarmamak için yoğurdumu kendim mayalamaya karar verdim.

Evlendiğimden beri 2-3 kere evde yoğurt mayaladım. Arkadaşımın ev hediyesi olarak aldığı yopurt kainesi de işimi oldukça kolaylaştırmıştı fakat yoğurt makinesinde pastörize süt ile yaptığım yoğurtlar katı olmadığı için bırakmıştım. Açıkçası pastörize süt yerine çiğ süt almakla da uğraşmak istemedim. İnternette de gördüğüm kadarıyla herkes fırında mayalama yönetimini çok övüyordu.Süpermarkette Atatürk Orman Çiftliği’nin çıkarttığı “Evde Yoğurt Yapmak İçin Yoğurt Sütü”nü görünce de hemen aldım.

img_6370

Paketin içinden 3 kilo süt ve bir de cam şişede “Köy Yoğurdu Mayası” çıktı.

img_6371

img_6372

img_6373

Yoğurdu nasıl yapacağımızın tarifi ise kutunun üzerinde anlatılıyordu:

img_6374

Tarifi aynen uyguladım. Süt 5 dk kaynadıktan sonra altını kapattım ve soğumasını bekledim. Ara ara gidip sütün sıcaklığını kontrol ettim. Parmağım yanmamaya başladığında da mayayı ekleyip karıştırdım. Kutuda yanlış yazdığını düşündüğüm 120 ml. köy mayası yerine ben bütün şişeyi ekledim. Mayayı eklerken -herkes için de bir ipcuu olsun- sütü karıştırdığım kepçenin içine tenceredeki sütten biraz, mayadan biraz koyarak karıştırdım. Şişedeki maya bitene kadar 3-4 sefer bunu uyguladım.

Yoğurdun sürekli hava ile temas ederek bozulmaması  ve işyerine bir porsiyonu rahatça götürebilmek için mayalanmış sütü kavanozlara doldurdum. Fakat sütü kavanozlara aktarmadan önce fırınımı 150 derecede 8 dk çalışacak şekilde ayarladım. Fırınım ısınırken ben de kavanozlarımı doldurdum.

img_6379

img_6380

img_6381

Kavanozlarım hazır olduğunda fırın için 8 dk dolmuştu. Kavanozları kapakları açık şekilde fırına yerleştirdim. Fırında mayalandığı süre boyunca kapağı açmamamız çok önemli. Normalde 3-4 saat sonra mayalanma süreci sonlansa da ben gece yatmadan önce fırına koyduğum yoğurtları sabah çıkarttım.

Çıkardığımda böyle görünüyorlardı:

img_6382

Kıvamını gösterebilmek için ise kavanozu yan tutmam gerekti 🙂

img_6383

Yoğurdun katılığını koruması ve çok sulanmaması için üstlerine kağıt havlu koyup öyle kapattım. Buharlaşan suyu çekmesi için. Ve o gün akşama kadar buzdolabında beklettim. En nihayetinde yediğimde kıvamı oldukça katıydı.

img_6393

Her halükarda bir sonraki yoğurdumu çiğ sütten mayalamayı planlıyorum 🙂 Eminim daha katı olacaktır.

Sizin kedni tarifleriniz, farklı yöntemleriniz varsa, mutlaka yorumlara bekliyorum.

Sevgiler & Afiyet olsun,

Taze Gelin

 

 

 

 

 


Benzer Yazılar

2 Yorumlar

 • Reply burcu sahi 23 Mayıs 2017 at 15:08

  anlatımınız cok faydali oldu… bende bir türlü katı yogurt tutturamadım… bu seti hangi internet sitesinden sipariş verdiniz öğrenebilir miyim? tesekkürler

  • Reply Taze Gelin 5 Haziran 2017 at 17:50

   Merhaba Burcu,

   Ben bu yoğurt setini markette görüp aldım. Hangi şehirdeisn bilmiyorum ama Ankara’da AOÇ’nin satış mağazaları da var. Oradan alabilirsin. Bunun dışında artık çiğ süt satan siteler de var. Güvenilir olarak bildiğim bir site şu: https://www.hasanbey.com/tr/gunluk-cig-sut-3-lt-

   Umarım işine yarar.

   Sevgiler 🙂

  Yorum Yazabilirsiniz