Hobi - DIY Projeleri

Çocuk Odaları İçin Kilim Tablo Yapımı – Kendin Yap Projesi

7 Haziran 2017

DIY_cadres_tissés_finale_JesusSauvage

Merhabaaalaaar,

Uzun zamandır doğru düzgün yazı yazmayan ben, bi Hello deyip kaçmıştım. Şimdi ise dönüşümü beraber kutlayabiliriz. 🙂

İnternette Fransızca bir sitede aşağıdaki projeyi görünce size anlatmadan edemedim. Taze gelinlerin kimi hamile, kimi bebeğini kucağına alıyor kimi de kendi jenerasyonunda evlenenlerin bebeklerini görmeye gidiyor malum. Arakadaşlarımızın bebek görmelerine elimizde bu hediyeyle gidebilir, hayal ettiğimiz bebek-çocuk odası duvarlarını bu tablolarla süsleyebiliriz.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki benim jenerasyonum ortaokul ve lisede Ev Ekonomisi veya İş Teknik derslerinde bbu projenin bir diğer versiyonu olan kilim örme işlemini yapmıştı. O zaman bize böyle daha zevkli işler öğretselerdi hepimiz bu dersleri daha çok severdik sanırım.(Gerçi ben her halükarda seviyordum zaten.) Bu proje ile kilim örmenin daha şık ve daha kolay bir halini öğreneceğiz.

Hadi hep beraber nasıl yapılır diye bakalım.

DIY_cadres_tissés_JesusSauvage

Malzemeler:

  • İçi boş ahşap çerçeve
  • Kısa çiviler (çivilerin tepesinin yassı olmasını tercih ediniz)
  • Çekiç
  • Renkli, kalın, tüylü ipler
  • Beyaz ip
  • Ucu küt kalın/büyük iğne

Biz tablomuzda dağ, güneş, gökyüzü ve bulut yapacağımzdan ip renklerimiz: Lacivert, Uçuk Mavi, Sarı ve Beyaz. Bulutlarımızın daha pofuduk görünmesi için tüylü bir ip tercih ettik.

Yapılışı:

Adım 1: Ahşap çerçevenin üst ve alt kenarlarına cetvel ile düzenli aralıklarla işaret koyuyoruz. Örneğin yarım cm aralıklarla. Fakat üst ve alt noktaların aynı hizada olduğuna dikkat edelim. Sonrasında işaretli yerlere kısa çiviler özenle çakıyoruz.

DIY_cadres_tissés_etape1_JesusSauvage

Adım 2: Çivilere bir başatan başlayıp diğer başa doğru beyaz ipimizi germeye başlıyoruz.

DIY_cadres_tissés_etape2_JesusSauvage

DIY_cadres_tissés_etape3_JesusSauvage

Adım 3: Dağ şeklini yapmak içn lacivert ipimizi iğneye geçiriyoruz. Dikiş diker gibi bir ipten geçirip bir ipten geçirmeyerek lacivert ipler gidip geliyoruz.

DIY_cadres_tissés_etape4_JesusSauvage

Adım 4: Dağ formunu verebilmek için birkaç satır sonra en baştaki ve en sondaki ipe geçirmeyip geri dönüyoruz. Böylece üçgen şeklinde azalarak yükseliyor.DIY_cadres_tissés_etapes_JesusSauvage

Adım 5: Dağın tepe noktalarına geldiğimizde kar yapabilmek için tüylü beyaz ipimizi iğneye geçirip onu da üçgen formunda işliyoruz. Resimde gördüğünüz girinti çıkıntıları ipi kesip çıkıntı kısmı bitince arkadan bağlamamız gerekiyor. Sonra diğer çıkıntıyı yapabilmek için yeni bir ip takmalısınız.

DIY_cadres_tissés_etape9_JesusSauvage1

Adım 6: Hangi çerçevenin neresine bulut kondurmak istiyorsak o bölgenin en alt tarafından başlıyoruz. Bulutları yapmakyine tüylü bir ip kesiyoruz. Her girinti çıkıntı için ipi kesip sonra yeniden başlıyoruz.

DIY_cadres_tissés_etape10_JesusSauvage1

Adım 7: Güneşimizi sarı iple, gökyüzünü de açık mavi iple yaparak eserimizi tamamlıyoruz.

DIY_cadres_tissés_etape12_JesusSauvage

Ve işte tamaaaaam! Geriye sadece tabloları asmak kaldı 🙂

DIY_cadres_tissés_etape13_JesusSauvage1

Sevgiler,

Taze Gelin

 

Kaynak: http://jesus-sauvage.com/diy-tissage-petits-paysages-tisses-concours-vos-places-pour-le-salon-csf/

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın