Hobi - DIY Projeleri Taze Gelin'in Defteri

Habit Tracker için 40 Fikir

3 Ocak 2017

Yurtdışında oldukça yaygın olan Bullet Journal kullanımı ile Bullet Ajanda sayfalarını dolduracak farklı takip listeleri, planlayıcılar, hatırlatıcılar ve hatta süslemeler ortaya çıktı. (Bullet Journal nedir? Nasıl kullanılır? Başlıklı yazıya tıklayarak daha çok bilgi edinebilirsiniz. )

Habit Tracker da bu takip listelerinden biri aslında. Habit Tracker’ın tam bir Türkçe karşılığı yok. “Alışkanlık Takibi” gibi çevirilebilir belki. Bir alışkanlığı oturtmak amacıyla tutulan takip listesi kısaca. Hazır yeni bir yıla girmiş, yeni kararlar almaya çalışıyorken onların takibini de yapabiliyor olmamız gerek.

İnsanlar bir alışkanlığı oturtana kadar biraz zorlanır. Bu dönemde alınan kararı bir yere yazarak o görevi tamamladığı her gün üzerine bir çizik atarsa başarmış  olma hissine ulaşacak ve devam etmek için gereken motivasyonu sağlayacaktır. Örneğin bir gün içinde yeterli su tüketmediğim için telefonuma bir aplikasyon indirmiştim ve her su içişimde uygulamayı açıp ne kadar su içtiğimi yazıyordum. Gün sonunda 2 litre su içme hedefimi tamamladığımda uygulama beni kutluyordu ve ben de böylece motive oluyordum. Su içme alışkanlığımı böyle oturttum. Kısaca siz de ertelemeyi erteleyebilirsiniz. Üstelik kendi gelişimimi görmek de çok işe yaradı. Bullet journal ile kaydettiğiniz her bilgi yanında bir de gelişim planı getirecektir. Siz de habit tracker ile sağlığınızı takip edebilir, verimliliğinizi inceleyebilir hatta eğlence ve iş dengenizi nasıl kurduğunuzu görebilirsiniz.

Peki Habit Tracker ile neleri takip etmek isteyebilir ve neleri kendinize hedef olarak koyabilirsiniz bunlara bakalım. İşte size 40 fikir!

 1. Su tüketimi
 2. Egzersiz/spor
 3. Tüketilen kalori miktarı
 4. Çiçek sulama
 5. Evde yemek pişirme
 6. Bullet/journal kullanımı
 7. Evcil hayvanınızla oyun oynamak/eğitmek
 8. Hobilere vakit ayırma
 9. Proje üzerinde çalışma (evdeki bir proje ya da işteki bir proje olabilir)
 10. Faturaları ödeme
 11. Blog yazısı yazma
 12. Sosyal medya yorumlarına cevap verme
 13. Ortalığı toparlama
 14. Resim yapma
 15. Meditasyon
 16. Posta kutusunu kontrol edip temizleme
 17. Günlük yazma
 18. Sosyal mesyada … saatten az vakit geçirme
 19. Annenizi arama
 20. Vaktinde uyuma
 21. Vaktinde uyanma
 22. Açık havada vakit geçirme
 23. Dua etme
 24. Hiç para harcamadan bir gün geçirme
 25. Bulaşıkları makineye kaldırma
 26. Ödevleri yapma
 27. Meditasyon yapma
 28. Kitap okuma
 29. Yapılacaklar listesi hazırlama
 30. Alışveriş listesi hazırlama
 31. Duş alma
 32. Yatağı toplama
 33. Vitamin/düzenli alınması gerek ilaçlar
 34. Günlük kilo kontrolü
 35. Şeker yememe
 36. Makyaj temizleme
 37. Para biriktirme
 38. Alkol almama
 39. Günde iki kere dişleri fırçalama
 40. Ruh halini tahlil etme

Gün sonunda koyduğunuz hedefi gerçekleştirdiyseniz takip sayfanıza bir çarpı atıveriyorsunuz. Eğer hedefinizi tutturamadıysanız boş bırakmanız yeterli. Habit tracker modelleri ile ilgili ayrı bir yazı yazacağım ama zihninizde canlanması için birkaç görsel paylaşıyorum.

 

 

 

Bu konuda en iyi motivasyonu sağlayacağınız kaynaklardan biri Barış Özcan’ın Zinciri Kırma videoları. 2016 yılı için kurduğu zinciri 2017 de devam ettiriyor. Üstelik yıl boyunca uygulayacağınız bir zincir posteri bile hazırladı. Buyrun bahsettiğim videolara:

Adına her ne derseniz deyin, ister Zincir ister Habit tracker ister kişisel hedef takip listesi. Önemli olan gerçekten bir hedefi hayata geçirmek. Ve işte size bir hedef koyup başlayabilmek için 40 farklı alternatif.

E hadi ne duruyorsunuz? 🙂

Hedeflerinize ulaştığınız bir yıl olsun.

Sevgiler,

Taze Gelin

 

 

Kaynak: http://littlecoffeefox.com/2016/08/20/40-things-habit-tracker/

Kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCv6jcPwFujuTIwFQ11jt1Yw

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın