Dekorasyon Fikirleri Taze Gelin'in Defteri

Balkon Sefası için Dekorasyon Fikirleri

1 Haziran 2016

“Bahar geldi geçti yağmurlarla, yaz geldi. Şöyle rahat rahat bir balkon sefası yapamadık.” diyor ama balkonunuzu keyifli bir yer olarak göremiyorsanız benimle aynı eyleri düşünüyorsunuz demektir.

Evimizde 3 adet balkonumuz var. Biri küçük boyutlu ve depo olarak kullanılan, diğeri mutfağımıza açılan bir diğeri de en büyük ve boş olan balkonumuz 🙂 Düşününce en çok keyif almamız ve vakit geçirmemiz gereken balkon en büyük ve boş olan ama biz bir türlü oraya bir yaşam alanı kuramadık. Mutfak balkonunda çiçeklerim, nanem, maydonozum, biberim, domatesim, kaktüslerim, fesleğenim, erzak dolabım, ahşap masam ve sandalyelerim var. Mutfak yerine balkonda yemeyi tercih edebiliyor, bazen balkonda keyifle vakit geçirebiliyoruz. Ne yazık ki sandalyelerimiz o kadar da rahat değil bu yüzden saatlerimizi balkonda geçiremiyoruz.

Şimdilerde havalar da böyle güzelleştikçe sürekli olarak büyük balkonumu dekore etmeyi ve orada daha uzun saatler geçirmeyi hayal eder oldum. Bunun için pek bütçem olduğunu söyleyemeyeceğim bu yüzden oraya koymak istediğim her nesneyi düşünüp tartıyorum. Örneğin masa. Yeni bir masa almak yerine çalışma odamızda yer alan ve kullanmadığımız iki masadan birini balkonda değerlendirmeye karar verdim. Uzun ve beyaz renkli bir masayı burada kullanmak gerçekten akıllıca oldu.

masa

Gelgelelim sandalyelere. Bu masaya ait sandalye tekerlekli bir çalışma sandalyesi. Yani ortada bir masamız var ve fakat sandalyelerimiz yok. Biz kalabalık bir aile değiliz sonuçta, kalabalık olduğumuz zamanlarda da kullanabileceğimiz bir çok sandalye var evde. (4 balkon, 4 mutfak, 8 salon 🙂 ) Dolayısıyla farklı bir seçenek olarak bu masanın önüne uzun bir bank almaya karar verdim. Belki yanına da ona uygun 2 adet sandalye. Fakat İkea’nın sitesinden henüz seçimimi yapamadım. Sizce hangisi: siyah mı beyaz mı?

siyah bank

Aslında ben siyah olanı çok beğendim fakat onun beyazı olmadığı için karar veremedim. Balkonu mavi-beyaz renklerde yapmak istediğim için bu gidişler beyazı seçeceğim. Gerçi kim bilir belki başka bir mağazada daha güzelini bulurum 🙂

Kombinleyeceğim sandalyeler için dediğim gibi bütçe kısıtını aşmamaya çalışarak daha uygun fiyatlı ve balkonda kullanmaya uygun çeşitlere bakıyorum. En çok aşağıdaki modeli beğendim. Hem hesaplı, hem hafif, ahşap modelli ama plastik. Üstelik masamın ayakları metal olduğu için birbirlerine uyumlu olurlar diye düşünüyorum.

sandalye 2

Taburesine de ayrıca bayıldım. Tabure her zaman çok kullanışlı gelmiştir bana. Yeri gelir sehpa olarak kullanılır, yeri gelir ayağınızı uzatmak için. Yüksek bir yere erişemediğinizde tutup götürebileceğiniz en kolay nesnedir üstüne çıkmak için. Hafif ve çok kullanışlı. Bu yüzden bank tercihimden vazgeçip belki birkaç tane tabure ile 2 sandalye alırım. Bilmem, sonuçta planlıyorum henüz 🙂

sandalye tbaure

Duvarlara da mavi beyaz temalı bir tane büyük ya da birkaç tane küçük yağlıboya tablo asmayı planlıyorum. Yağlıboya yapabildiğimden bahsetmiş miudim daha önce bilmiyorum. Bu tabloları kendim yaparsam çok daha kıymetli olacak eminim 🙂 Aşağıdaki fotoğrafı Bodrum’da çekmiştim. Böyle küçük küçük, bu temada tablolar yapabilirim.

IMG_2717

Ya da şu fotoğraflardaki bir resmi büyük boyutta çalışabilirim.

stock-photo-blue-window-321811034stock-photo-seagulls-flying-on-beautiful-blue-sky-and-clouds-422320312

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

stock-photo-front-view-of-a-wooden-white-door-on-a-blue-house-beautiful-roses-and-bench-on-the-porch-entrance-198667538

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veeee olmazsa olmazımız mavi beyaz masa örtüsü:

Summer_Picnic_9

Bütün hepsi birleşince bana iyi göründü. Ya size?

Varsa güzel balkonlarınız görmeyi çok isterim.

Sevgiler,

Taze Gelin

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın