Dekorasyon Fikirleri Hobi - DIY Projeleri

Beton Saksı Yapımı – Kendin Yap Projesi

5 Ağustos 2016


Merhabalar,

Bugün yine sizlerle çok cici bir kendin yap projesi paylaşacağım: Beton Saksı Yapımı. Son zamanlarda sukulentlerle beraber bu saksılar da moda olmaya başladı. Kaktüsün doğasına mı uygundur nedir hepimizin hoşuna gitti bu gri saksılar. Çeşit çeşit renklendirilmiş modelleri çıktı piyasaya. Oysa yapımı çok kolay olan bu saksıları siz de evinizde yapabilir, balkonunuzu bahçenizi yada evinizin istediğiniz herhangi bir köşesini şenlendirebilirsiniz.

Uzun zamandır takip ettiğim bir hesap var: BlackSand Yaptıkları saksılar şahane. Siz de hem dükkanına hem de aşağıdaki fotoğraflarına bir göz atın isterseniz:

 

Gelelim bu güzel saksıları nasıl yapacağımıza. Aslında çok kolay. Çimento harcımızı hazırlayıp iki plastik kabın arasına dökeceğiz.

Harç İçin Malzemeler:

  • Çimento
  • Mermer Tozu (isteğe bağlı)
  • Derz Dolgu Malzemesi veya İnce Kum
  • Su

Hepimiz inşaat bahçelerinde çimento karıldığını görmüşüzdür. İşçi çimento ile kumu ağır ağır karıştırır, sonra o tepeciğin ortasını oyup suyu döker ve yavaş yavaş karıştırmaya başlar. İşte bizim de yapacağımız bu. Çimento ve suyu karıştırıp bundan harç yapma yanılgısına düşmemek lazım. Bu hem betonun çok uzun saatlerde kurumasına neden olur hem de kururken çatlamasına. Hamur yoğururken yumurtayı pıt diye unun ortasına kırdığımız gibi suyu da çimento – mermer tozu – derz dolgusu karışımının ortasına döküp yavaş yavaş karıştırıyoruz.

Çimento ve su dengesi aslında 1 ölçü çimento – 2 ölçü su şeklinde oluyor. Fakat zaten siz karıştırmaya başladığında kıvamına gelip gelmediğini anlayacaksınız. Örneğin bir su bardağı çimentoya, 1 kaşık mermer tozu, 1 kaşık da derz karıştırıp, 2 su bardağı su ile karıştırabilirsiniz. Mermer tozu hem çimentonun rengini açıyor hem de daha sağlam bir beton elde etmeye yarıyor. Mermer tozu yerine de kum kullanabilirsiniz. Suyu yavaş yavaş ekleyip, cıvık olmayan ama yumuşak ve akışkan bir kıvam bulana kadar su ekleyip karıştırmaya devam edebilirsiniz.

Kalıp İçin Malzemeler:

  • İç içe geçebilen boyutta 2 adet plastik kap
  • Küçük kabın içine koymak için ağırlık
  • Zımpara

Kalıp için istediğiniz saksı boyutunda bir büyük kaba ve bir de onun içine geçecek boyutta küçük kaba ihtiyacımız var. İstediğiniz boyutta 2 adet kap. Yoğurt kapları olabilir, silikon kek kalıpları olabilir, 2 boy karton meyve suyu kabı olabilir. Kartondan keserek farklı geometrik şekillerde kalıp da çıkarabilirsiniz. Açıkçası her kap olabilir 🙂 Hatta büyük istiyorsanız kova bile olabilir.

Büyük kabın içine yarıya kadar harcımızdan koyup, içine küçük kabımızı yerleştiriyoruz. İsterseniz kabı yerleştirdikten sonra yeriniz kalıyorsa biraz daha harç ekleyebilirsiniz.  Küçük kabınızın içine ağırlık koyarak sabitlemelisiniz. 

Ev-Yapımı-Beton-Saksı-2

 

Donması için 1 gün kalıpta bekletmelisiniz. Donup donmadığını elinizle çok bastırmadan kontrol edebilirsiniz.

Kalıptan çıkardığınız saksıdaki pürüzleri gidermek için zımparalayabilirsiniz. Doğal görünüm taraftarıysanız öylece bırakabilirsiniz 🙂

Dekoratif-Mini-Saksı-11

 

Ve en nihayetinde akrilik boyalarla istediğiniz şekilde boyayabilirsiniz 🙂

 

Ekran Alıntısı

Pastel_Collection_0f5a7c6d-1707-49a0-a5fc-c96ea8cfb8f0_1024x1024-600x600

scandinavian

4_be74e4aafafb43dc9a4f9b3add53254aIMG_5868b

E bundan sonrası sizin zevkinize kalmış :)))

Sevgiler,

Taze Gelin

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın