Taze Gelin'in Defteri

Bir Hayat Felsefesi Olarak “Minimalizm”

15 Mayıs 2016


lessbutbetter

Uzuun zamandır evde bana batan eşyalar ve alanlar vardı. Hediye gelip kenara bi yere koyduğum biblolar, gardropta üstüme üstüme gelen ama hiç birini giymek istemediğim kıyafetler, kocaman olmasına rağmen bir türlü sığamadığım mutfak tezgahı, karman çorman çekmeceler, depo olarak kullandığım arka balkon ve daha bir sürü eşya / alan. Yavaş yavaş hepsinden kurtulmak istiyordum ama bir yandan da kıyamıyordum. İşte tam bu sırada “Minimalizm”i keşfettim. Bana uzaktan göz kırpıyor, “Hadi sen de yapabilirsin” diyordu. Ve aklıma yattı. 

Peki neymiş bu minimalizm? Minimalizm sade yaşamak, sadeleşmek manasına geliyor. Yani hayatınızın her anında minimal bir tutum sergilemek. Minimal zaten kelime anlamıyla bir şeyi başarabilmek için gerekli olanların en az olduğu durumdur. Yani 3 boya kalemi ile de resim yapabilirsiniz, 6 boya kalemi ile de. Bir resmi yapabilmek için kullanmanız gereken minimum kalem adedi ise 1 dir. (elbette resimden resime değişir.) Bizim hayatımızda yaptığımız ise genellikle 36 boya kalemi alıp resim bile yapmamak. Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki minimalizm sadeliği, işlevselliği ve basitliği hayatın her alanına yayan bir akımdır.

Beni ilk etkileyen Ilgın Özgan’ın Youtube’da yayınladığı video oldu. İzlerken sürekli hak verdiğimi farkettim. Belki siz de izler, izlerken hak verdiğinizi farkedersiniz diye videoyu ekliyorum:


Videoyu izledikten sonra araştırmaya başladım. İnsanlar bunu nasıl yapıyor? Nereden başlıyor? Nasıl devam ettiriyor? Konuyla ilgli Ilgın’ın ikinci videosuna da şu linkten ulaşabilirisniz: Ilgın Özgan – Sadeleşmeye nereden başlamalı?

Üzülerek söylemem gerekiyor ki minimalizmle ilgili Türkçe kaynaklar çok kısıtlı. Kitaplar yok denecek kadar az, bloglar deseniz yine öyle. Son zamanlarda yazılmış en iyi başlangıç kitabı ise sanırım “Sade”. Yılbaşında rafta görüp ne kadar güzel bir tasarım olduğunu düşünmüş fakat satın almamıştım. Şimdi keşke o zaman alsaymışım, yeni yıla sade başlasaymışım diyorum. Sade dışında bir Türkçe kitap da Marie Kondo’nun “Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla” kitabı.

0000000635413-1

13183539_454097778121991_716255867_n

Sade’yi okumaya başladım. Kitap 8 bölümden oluşuyor. Kitabın yazarları Begüm Başoğluve Ege Erim hayatınıza ait 8 konuyu ele alıyor ve bu alanlarda nasıl sadeleşebileceğinizi kendi deneyimlerinden örnek vererek anlatıyor.

 1. Gardırop
 2. Ev
 3. Yemek
 4. Egzersiz
 5. İlişkiler
 6. Para
 7. İş Hayatı
 8. Teknoloji

Ben kitabı okumaya başladım. Şimdi ise yavaş yavaş hayatıma uyguluyorum.

Giyim alışverişi konusunda zaten çok oturmuş bir tarzım vardı. Son zamanlarda sadece ihtiyacım olan şeyleri almaya çıkıyordum ama elbette hayatımda en sevdiklerime yer açmak için kat etmem gereken daha çok yol var.

Siz de üstüne gelenlerden kurtulmak istiyorsanız takipte kalın. Okudukça ve uyguladıkça ben de size anlatacağım. Her konuyu ayrı ayrı ele alacağım.

Unutmayın;

“Minimalist yaklaşım kendini tanıma sonucu; isteklerini, ihtiyaçlarını anlama ve kendince önemli olan şeylere yer açabilmek için hayatındaki fazlalıklardan kurtulmak demektir. “

Sevgiler,

Taze Gelin

Benzer Yazılar

2 Yorum

 • Cevap Sadeleşme Bölüm 1: Gardırop | Taze Gelin 15 Temmuz 2016 at 14:53

  […] daha önce Minimalizm ile ilgili olarak “Bir Hayat Felsefesi Olarak “Minimalizm”” isimli yazımdaBe okuduğum kitaplardan bahsetmiştim. Bu kitapların ilki Begüm Başoğlu […]

 • Cevap Ebru 27 Ocak 2018 at 12:39

  Artık ihtiyacımız olmayan her şeyi bırakmalı ya da bir başkasına vermeliyiz. Örneğin; giymediğimiz kıyafetlerimiz. Bize küçük ya da büyük gelen, tarzımızı yansıtmadığını düşündüğümüz, herhangi bir sebepten giymediğimiz, kullanılabilir durumda olan kıyafetlerimizi satışa çıkararak ya da ihtiyaç sahiplerine vererek kıyafetlerimizin kullanım ömrünü uzatmış, doğal kaynaklarımızın tükenmesini engellemiş oluruz. https://www.tarz2.com/azalt-ferahla-paylas-cogal

 • Yorum Bırakın