Dekorasyon Fikirleri Hobi - DIY Projeleri

Çakıl Taşlarından Kaktüs Yapımı – DIY Projesi

25 Ekim 2017

Yaz tatili bitti, herkes evine döndü. Sonbaharla beraber artık yazın biriktiridğimiz anıları görselleştirebiliriz. Eğer siz de her gittiğiniz  sahil kasabasında deniz kıyısından çakıl taşları toplayıp dönüyrsanız, bu kendin yap projesi tam size göre!

Malzemeler:

  • İri çakıl taşları
  • Yeşil renkli akrilik ya da guaj boya.
  • Vernik
  • Saksı
  • Toprak ve minik çakıl taşları
  • Boyayı karıştırmak için bir kap ve fırça

 

Size her daim yazı hatırlatacak çakıl kaktüsü ise şöyle yapılmakta;

Adım 1: Öncelikli olarak kullanacağınız farklı çakıl taşlarının  bir taraflarını istediğiniz renklerde dikkatli bir şekilde boyayın. Boyarken 2-3 farklı tonda yeşil kullanabilirsiniz veya bir yeşil boya ile beyaz boyayı karıştırarak farklı tonlar elde edebilirsiniz. Tercih sizin.

Adım 2: İlk taraf kuruduğunda taşların diğer tarafını boyayın ve kurumasını bekleyin.

Adım 3: Saksıyı toprak ile doldurup en üst kısmına minik beyaz çakıl taşlarını yerleştirin. İsterseniz sadece toprak da doldurabilirsiniz.

Adım 4: Tamamen kuruyan renkli çakıl taşlarının üzerine farklı fırçalar ve desenler aracılığı ile istemiş olduğunuz desenleri vermeye başlayabilirsiniz. Genel olarak ben bu desenler için beyaz rengi seçsem de nasıl ki çakıl taşlarının renklendirilmesi esnasında istenilen renkler kullanılıyorsa, aynı şey desenler için de geçerlidir.

Adım 5: Her bir çakıl taşı için farklı desenleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu tarz kendin yap projeleri özellikle de aile içerisinde keyifli bir şekilde vakit geçirilmesi adına oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Adım 6: Desenlerin de kurumasının hemen ardından artık sıra bu taşları çiçek saksısına yerleştirmeye geliyor. Kaktüs şeklini alması adına en büyük çakıl taşı arkada olacak şekilde belirli bir sıra ile taşları dikkatli bir şekilde dizmelisiniz. Böylece çocuğunuzun odasında kendine yer bulacak, oldukça güzel anılara sahip saksıyı kolaylıkla yapmış olursunuz.

Ellerinize sağlık 🙂

Sevgiler,

Taze Gelin

 

 

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın