Dekorasyon Fikirleri Hobi - DIY Projeleri

Cam Tencereden Saksı Yapımı – Kendin Yap Projesi

13 Aralık 2016

Tencereden saksı olur mu demeyin. Yaptım oldu 🙂

Yeni evlendiğimiz dönemlerde çoğumuzun başına gelmiş ya da gelecek olan çok tanıdık bir hikayeden çıktı fikir. Artık evlenme sürecine girilmiştir. Annelerin yıllarca yaptığı çeyizler yetmezmiş gibi siz de her gördüğünüzü almak istersiniz. Tıpkı sizin gibi hevesli kayınvalideler de ne görse “gelinim bunu çok sever” diyerek kaptığını getirir. Cam tencerem de canım kayınvalidemin bize bir hediyesiydi. Çok da kullanışlı, küçük ve zarif tencerem nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde dibinden çatladı. Ama ben onu uzun süre atmaya kıyamadım. Hem formu çok güzel hem de değerlendirirsem kayınvalidemin de çok hoşuna gider diye düşündüm.

Sonra gaza geldiğim bir gün aldım beyaz sprey boyayı elime. Elinizdeki her şeyi değerlendirmenin en kolay yoludur beyaza boyamak. Beyaza boya gerisi gelir 🙂

Elimdeki boya sprey olduğu için onunla boyadım ama eğer ki planlı bir boyama yapsaydım cam boyası ya da enamel boya diye bulabileceğiniz boyaları tercih ederdim. Boyanın cama tutunması çok daha kolay olacaktır. Sprey boyalarda zamanla dökülme sorunu yaşanabiliyor.

Beyaza boyadıktan sonra açtım önüme desenli peçetelerimi. (Gittiğim her yerden peçete toplarım. Renkli peçeteler hem geri dönüşümde, hem de sofralarımı renklendirmekte sıklıkla destek aldığım nesnelerdir.) Peçetelerimin paketini açtığımda önce desenini beğendiğim 2-3 tanesini kenara ayırdım. Bunlarla kesin bir şey yaparım diye 🙂

Tek tek denedim tencerenin üzerinde, üstüne koyup gözümde canlandırdım. Mor menekşeyi gözüme kestirdim.

Menekşemi en ince katından ayırıp, makasla bozmadan kestim ve  tencereye ağaç tutkalı yardımıyla yapıştırdım. Menekşenin ortasına da dikkatli baktığınızda görebileceğiniz simleri fırçamın ucuyla gelişi güzel dokundurdum. Ama devam etmeliydim, hala çok boştu tencerem. Benimle işin bitmedi diye fısıldıyordu resmen :)) Bütün bunları yaparkenyeni keşfettiğim muhteşem bi şarkıyı tekrar tekrar dinliyordum. En iyisi bu şarkının sözlerini yazayım dedim. Hep çok beğenmişimdir italik yazı stillerini. Benim yazımın bir stili olmasa da yazdım işte yamuk yumuk 🙂 Elimde renk olarak uydurabildiğim bir tek ojem vardı. Ben de oturdum ince  ince yazmaya çalıştım ojemle. Zorda kalınca her şey kullanılıyormuş. Birkaç gün oje koktu saksım ama şu anda geçti kokusu. Siz daha güzel stillerde, daha güzel malzemelerle yazın. Benim gibi ojeyle yazmayın 🙂

Yazdığım şarkı sözleri de tenceredenin üzerinde kuruyunca, son dokunuşu bir silikon tabancası, bir kurdele ve bir de yapay çiçekle yaptım. En nihayetinde baktıkça”Ne güzel yapmışım” diye övündüğüm saksı çıktı ortaya. Akşamında da aloe vera diktim içine. Bitmiş hali de şöyle:

Evinizdeki hiç bir eşyayı “Bu artık işe yaramaz” deyip atmayın. Önce bir düşünün o eşya görevini tamamladı mı, yoksa size hala yardım etmek için çok mu hevesli. Eğer eminseniz size veya bir başkasına yararı dokunmayacağından, o zaman geri dönüşüme gönderin. Bir camı, bir plastiği, bir ahşabı ya da bir metali lütfen çöpe atmayın. Çöp kutunuzun yanına koyacağınız birkaç poşetle siz de çöplerinizi ayırabilirsiniz.

Peçete dekupajını yukarıda az buçuk anlatmış oldum ama buraya da adımlarını yazayım.

Malzemeler:

  • Yumuşak kıllı fırça
  • Beyaz akrilik boya
  • Dekupaj tutkalı
  • Desenli peçete
  • Vernik

Yapılışı:

Adım 1: Boya yapacağınız ürünü 2-3 kat beyaz boya ile boyayın. (Sprey boya da olur)

Adım 2: Peçete üzerinden kullanacağınız deseni hatasız bir şekilde kesin ve en ince katına ayırın.

Adım 3: Kurumuş olan objenizin üzerine dekupaj tutkalını sürüp peçetenizi yapıştırın ve tekrar üzerinden dekupaj tutkalı ile geçin.

Adım 4:  Bütün objeyi vernikleyin.

İşte bu kadar 🙂

Kolay gelsin,

Taze Gelin.

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın