Dekorasyon Fikirleri

Çerçeve Dizaynı Yöntemleri – Kendin Yap Projesi

2 Şubat 2016

Neredeyse 1 yıl önce yazmıştım çerçeveleri nasıl asmam gerektiğine karar veremediğimi. (O yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz: http://v.tazegelin.com/bu-cerceveleri-nasil-asmali/) Bu 1 yıl içindeçerçeveleri aldım yerde farklı kombinasyonlar denedim ama bir türlü karar vermedim nasıl asmam gerektiğine. Çünkü uzaktan baktığımda nasıl görüneceğini tam olarak gözümde canlandıramıyordum. Öyle photoshop, autocad gibi çizim programlarıyla da uğraşmak istemediğimden, daha kolay bir yöntemini bulmam gerektiğini düşündüm ve buldum da: EXCEL! 🙂 Evet evet bildiğimiz Microsoft Office Excel programı. Hnai hemen hemen her bilgisayarda default olarak bulunan, hesaplamalar tablolar yapmak için kullandığımız. Eğer çerçevelerinizi satın aldıysanız ve de ölçülerini biliyorsanız excel’de onları istediğiniz gibi yerleştirip uzaktan bakabilirsiniz artık. Üstelik çok güzel bir kombinasyon için hangi ölçülerde kaç tane almak gerektiğini de excel ile hesaplayabilirsiniz. Ben çerçevelerimin hepsini İkea’dan alıp öyle dizayn yapmaya çalıştım ama eğer isterseniz, önce internetten ölçülerini not alıp ona göre kaç tane gerekiyorsa gidip satın alabilirsiniz. Öncelikle kendi tasarımlarımı göstereyim, sonrasında nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağım. çerçeve 2 çerçeve 3 çerçeve1

Gelelim “Nasıl yapılır?” a 🙂

  • Excel’i açın, Insert’e tıklayın ve Shapes diyin.
  • Oradan dikdörtgen olan şekli seçin.
  • Sonrasında herhangi bir boyutta dikdörtgen çizin.
  • Çizdiğiniz dikdörtgene sağ tıklayıp “Size and Properties” tıklayın. Açılan pencereye ölçülerinizi girin. Unutmayın ki 23 cm olan ölçüyü siz 2,3 olarak girmelisiniz.
  • Bu şekilde her boyuttaki çerçevenizden birer tane oluşturun. Oluşturduğunuz çerçeveleri kopyala yapıştır yaparak çoğaltabilir, sağa sola döndürerek yönünü değiştirebilir ve sürükle bırak yöntemi ile taşıyabilirsiniz.

Pembe renkli çerçeveler benim elimde bulunmayan çerçevelerdi. Özellikle farklı renkte yaptım ki kaç çerçeveye daha ihtiyacım olduğunu bileyim.

Ben çerçevelerim için en sondaki dizaynı seçtim. Henüz o pembe renkli 2 çerçeveyi almadığım için onları asamadım. Duvarım tamamlandığında sizinle de paylaşacağım 🙂 Çerçeveleri duvara nasıl astığımı, yerlerini nasıl işaretlediğimi ise ayrıca göstereceğim.

Umarım yararlı olmuştur.

Sevgiler,

Taze Gelin

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın