Dekorasyon Fikirleri Hobi - DIY Projeleri

Çocuk Odası İçin Dikişsiz Oyun Çadırı Yapımı – DIY Projesi

4 Ağustos 2017

Merhabalar,

Bu sıralar DIY projeleri içinde kaybolmuş durumdayım. Etrafımda doğuracak çok arkadaşım, bebeğini kucağına yeni almış çok anne var. Üstelik bir de hediye götürmek için çocuk/bebek odaları için projeler çok hoşuma gidiyor. Sonuçta bir çocuğu mutlu etmek ve çocuğun hayal gücünü arttırmak adına tahmin ettiğiniz gibi çok yüksek ücretlere satın alacağınız oyuncakları kullanmanız gibi bir zorunluluk bulunmakta.

Belki içinizden bu projeye bayılacaklar olabilir.  Eldeki imkanları doğru bir şekilde kullanarak siz de tam anlamıyla mükemmel bir oyun çadırını son derece uygun fiyatlara yapabilirsiniz.

Dikişsiz oyun çadırı için malzemelerimiz şunlar:

  • 6 adet 2 metrelik boru ( PVC boru olabilir, tahta boru olabilir, plastik boru olabilir. Yeter ki ahşap gibi güzel görünsün ve eğilip bükülmesin)
  • 3,5 metreye 1,75 metrelik canvas kumaş (Çocuğunuzun seveceği desenlerde de olabilir)
  • Metre
  • Tela

Adım 1: Başlamadan hemen önce çadır kumaşını deterjan ve yumuşatıcı ile yıkayın ve kurutun. Böylece kumaş üzerinde yapacağınız çalışmaları daha kolay yapabileceksiniz.

Adım 2: Eğer pvc boru tercih ettiyseniz borulara ahşap ya da istediğiniz görünümü vermek adına kaplama kağıtlarından faydalanabilirsiniz.

Adım 3: Bezi düz bir yere yayın. Sonrasında orta nokta merkez alınarak 175 cm yarı çapında bir yarım daire şeklinde kesilir. Bu şekilde kesebilmek için, orta noktaya metreyi koyup, 175 cm açıp, ucunda kalemle önce çizgi çekebilirsiniz.

Adım 4: Boruların geçeceği noktaları işaretlemek için kumaşı katlayarak 5 eşit, 2 yarım parça bırakın. Resimde gördüğünüz gibi o yarım parçaları çadırın girişi olsun diye bırakıyoruz.

Adım 5: Borunun geçeceği kadar cepler yapabilmek için işaretlediğimiz yerlerin dışındaki kısımlar arasına tela koyarak katlayın ve ütüleyin. Bu sayede dikişle uğraşmamış olacaksınız.

Adım 6: Ahşap çubukları bağladığımızda, çadırın tepesinden rahatça çıkabilmeleri için, tepe/orta noktayı genişletin. Bunun için bezin üst kenarının ortasındaki yarım daire kesilir. Ardından ise kapaklar kesilerek dikkatlice yapıştırılır.

Adım 7: Bu aşamada eğer isterseniz çadır kumaşının dışını boyayabilirsiniz.  Ceplerin içeride olmasına dikkat etmeniz gerekmekte.

Adım 8: Çadırın giriş kapısının tepesine çıtçıtlar takarak tahtaların birleşme yerlerini gizleyebilirsiniz. Kumaşın karşılıklı olarak eşit birleşmesi için 4-5 cm aralıklarla ölçerek çıtçıtları takınız.

Adım 9: Ahşap çubukları birbirine bağlamak için kullanacağınız ipin uçlarını bantlayın.

Adım 10: Çadırı oluşturmak adına öncelikli olarak 6 uzun çubuğu çapraz bir şekilde hazırlayın ve üst kısımdan ip ile sıkıca bağlayın.

Adım 11: Sonrasında üzerine hazırladığınız çadır kumaşını geçirin ve çubukları işaretlediğiniz cep kısımlarına takın.

Çadırınız her yere götürülüp kolayca kurulabilir durumda olacaktır.

Artık çocuğunuz ile keyifli bir şekilde vakit geçirmeye başlayabilirsiniz.

Elinize Sağlık 🙂

Taze Gelin

 

Kaynak: http://projectnursery.com/2014/08/diy-no-sew-teepee/#

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın