Dekorasyon Fikirleri Hobi - DIY Projeleri

Dantel Pencere Kaplaması – Kendin Yap Projesi

17 Nisan 2016

Merhaba Kızlar,

Bugün sizin için çok şık bir DIY projesi anlatacağım: Dantel Pencereler 🙂 Kullanmadığınız dantellerimizi pencerelere kaplayacağız ve sonra karşısına geçip keyifle izleyeceğiz. Dantellerin arasında süzülen ışık gerçekten izlemeye değer olacak. Hem dışarıdan içerisi görülemeyecek, hem siz aydınlığını kaybetmeyeceksiniz hem de çok şık bir görüntü olacak.

Cam balkonunuzun bir köşesini, küçük tuvalet pencerenizi, kullanmadığınız ve perdesi olmayan odanızın camını veyaçok sevdiğiniz cam kapaklı dolabınızı dantel kaplayabilirsiniz. Üstelik bu kaplama işini hepimizin evinde bulunan malzemelerle yapacağız. Yapıştırıcımızı bile! 🙂

580e5b4b2dff8f91f0756c4a067e4fcf

Malzemeler:

  • Buğday Nişastası
  • Su
  • Dantel
  • Uygulama yapılabilecek cam yüzey

Malzemelerde okuduğumuz danteller o annelerimizin bindir emekle işlediği ağır danteller değil. O dantelleri yapıştırabilmek için daha kuvvetli bir yapıştırıcı gerekebilir belki. Benim bahsettiklerim ise hani ucuza satılan, çoğunluğu polyester olan danteller. English Home’da satılan masa örtüleri, tül perdeler gibi..

Yapıştırıcımızı buğday nişastası ve su kullanarak yapacağız. 2 kaşık buğday nişastası ile 2 kaşık sıcak suyu karıştıracak, eğer su az gelirse üzerine birazcık daha ekleyeceğiz. Buğday nişastası suyla karışınca saydam renk olacağı için dantellerimizin renklerinde herhangi bir renk değişimi olmayacak. Gönül rahatlığı ile beyaz dantel kullanabilirsiniz.

Yapılışı:

Adım 1: Öncelikle uygulamayı yapacağınız camın ölçülerine göre dantelimizi kesiyoruz.

Adım 2: Buğday nişastası ile sıcak suyu karıştırıp yapıştırıcımızı hazırlıyoruz.

Adım 3: Yapıştırıcımızı fırça yardımı ile cama sürüyor ve üzerine dantelimizi yerleştiriyoruz. Danteli yerleştirirken desenlerin yamuk yumuk olmaması için dikkatli olmakta fayda var.

Adım 4: Yerleştirdiğimiz dantelin üzerine tekrar yapştırıcımızı sürüp, iyice yediriyoruz.

 

Adım 5: Bütün uygulama alanlarını bu şekilde kaplıyor ve kurumaya bırakıyoruz.

Veee sonuç:

 

 

Tahmin ediyorum ki hepimizin endişesi cama yapılmış bu uygulamanın geri alınıp alınamadığı. Merak etmeyin çok kolay bir şekilde dantelleri sökebiliyoruz hem de ılık suyla. Ve camlarımız eskisi gibi pırıl pırıl oluyor.

Elbette isterseniz desenli  cam filmlerinden alıp yaptırabilir veya nişasta yerine gerçek bir yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Ben böylesini çok daha fazla sevdim 🙂

Söylemeden geçmeyeyim bu uygulamayı duş camlarında yapamazsınız çünkü su zamanla dantelleri söker.

Umarım siz de benim kadar beğenirsiniz 🙂

Sevgiler,

Taze Gelin

 

 

Alıntı: https://annabelvita.com/2013/04/18/lace-window-treatment-with-cornflour/

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın