Dekorasyon Fikirleri Hobi - DIY Projeleri

Duvarları Kelimelerle Süsleme – Kendin Yap Projesi

19 Ocak 2016

 

Her zaman kelimelerle, cümlelerle ve kitaplarla aram iyi olmuştur. Her yerde kelimeler görsem sıkılmam. Defterlerin üzerinde, cep telefonu ekranımda veya kupalarda bardaklarda… Dekorasyon işin içine girdiğinde ise posterlere, ahşap kelimelere ve duvar stickerlarına hayranım. Türkiy’de çok çeşitlerini görmediğim fakat Aliexpress’ten sipariş vermek için biriktirdiğim duvar stickerları var. Bu stickerlar olmadan da duvarlarımı nasıl süsleyebilirim diye düşünürken bunu yapan insanlarla karşılaştım. Sabırla duvar yazılarını boyayan ve harika bir iş çıkaranlarla. Nasıl yapılır noktasını da sizlerle paylaşmadan edemedim 🙂

Öncelikle duvarlara yazı yazmanın o kadar kolay bir iş olmadığını söylemeliyim. Çalışma alanı büyüdükçe, kelime sayısı arttıkça daha da zor bir iş haline geliyor üstelik. Birçok teknikle duvarlarınızı kelimelerle süsleyebilirsiniz. Duvarınızı hangi kelimelerle süsleyeceğinize karar vermek ise çok çok daha zor. Evde yaşayan herkes için anlamlı olacak sözcükleri tercih etmek gerekiyor. Fakat kişiye özel olması, misafirlerinizin eve girdiğinde bunun ne kadar orijinal bir fikir olduğunu söylemesi sizi oldukça mutlu edecektir. 🙂

Peki ilham veren, orijinal ve kolay(!) duvarlar için çok para harcamadan neler yapabiliriz?

İnternetten satış yapan sitelerden istediğimiz cümleleri sipariş verip duvarlarımıza yapıştırabiliriz veya oturup fırça veya duvar boyama kalemleri ile kendimiz boyayabiliriz. Emek verdiğimiz için çok daha tatmin edici olabilir. 

Aliexpress’ten aldığım duvar stickerlarından bazılarını aşağıda görebilirsiniz. Hem sizlere kendi uygulamalarınız için ilham verebilir, hem de isterseniz sipariş verip duvarlarınızda uygulayabilirsiniz.

Ekran Alıntısı

Ekran Alıntısı2

Ekran Alıntısı3

Ekran Alıntısı4

Ekran Alıntısı5

Ekran Alıntısı6

Ekran Alıntısı7

Ekran Alıntısı8

Resimlerden de gördüğünüz gibi evinizin çeşitli yaşam alanlarında duvarlarınızı kelimelerle süsleyebilirsiniz. Eğer duvarınıza ne yazacağınıza karar verdiyseniz nasıl uygulama yapabileceğinize gelelim 🙂

Adım 1:

Yazmak istediğiniz kelimeleri bilgisayar programları aracılığıyla farklı yazı stilleriyle deneyip çıktılarını alın. Eğer bütün kelimeleri tek bi kompozisyon haline getirirseniz işiniz daha kolay. Çıktıyı istediğiniz boyutta büyük kağıtlara bastırabilirsiniz. Unutmayın deneme yaptıkça görsel olarak daha şık hale getirebilirsiniz. Örneğin 3 kelimeden oluşan bir kompozisyon oluşturacaksanız “Sev” “Gül” “Hisset” gibi, hepsini aynı fontta ve baş harflerini daha büyük yaparak da istediğinize ulaşabilirsiniz. 

Yazdıklarınızın duvarınızda nasıl görüneceğini merak ederseniz, boyamak istediğiniz duvarın uzaktan bi fotoğrafını çekin ve bilgisayarda resmin üzerine yamak istediğiniz yazıları yerleştirin. Picasa fotoğraf programı ile bunu yapabilirsiniz. Önce vurgulamak istediğiniz kelimeyi büyük fontta yazın, diğer kelimeleri etrafına daha küçük fontlarda yerleştirin. Seçtiğiniz yazı tipi (font) odanızın dekoruna uygun olsun.

Çıktı almak yerine, çiziminize güveniyorsanız siz de duvara kurşun kalemle istediklerinizi yazıp çizip sonra boyayabilirsiniz elbette. Fakat bunu yaparken doğru hizada olması için maskeleme bandı ile şeritler çekmenizi öneririm.

PANTRY05

 

Adım 2:

Çıktılarınızı aldıktan sonra karbon kağıdını duvara yapıştırıp üzerine de çıktınızı yapıştırarak harflerin kenarlarından geçin. Duvara ana şablonu çıkardıktan sonra tek yapmanız gereken taşırmadan harfleri boyamak. Bunu ister fırça ve boya ile, isterseniz de  duvarlar için boya kalemleri ile yapabilirsiniz.

İşte ilham alabileceğiniz bazı örnekler:

dd11a7350bfbd4c16a02857fcbb0b9ce
86383e018d4ec6cb025dfafc2a69511c
Kolay gelsin,
Taze Gelin

 

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın