Dekorasyon Fikirleri Hobi - DIY Projeleri

Duvarlarınızda Pixel Art – Kendin Yap Projesi

18 Şubat 2016

Selamlar,

Başlığı okuyup “Ne diyor bu kız?” diyenleriniz olmuş olabilir, o yüzden hemen anlatıyorum. Öncelikle Pixel Art kelimesinin bir Türkçe karşılığı yok. Pixel, bilgisayar televizyon gibi ekranlardaki en küçük görüntüleme biçimi. Hani küçükken televizyon ekranına arkasını görmek istercesine yaklaştığımızda gördüğümüz küçük kareler ya da bilgisayarda bir resmi büyüttükçe karşımıza çıkan kare kare noktalar var ya hah işte onlar. En kolay hatırlayacağınız sevgili süper Mario’nun görüntüsü, o da pixellerden oluşuyor.Son dönemlerde pixel art bir akım olmaya başladı. Kanaviçe yapanların çooook uzun süredir dolaylı yoldan dahil olduğu bu akım dekorasyon ürünleri arasında oldukça popüler. Pixellerden yapılmış kolyeler, resimler, canvas tablolar hepsi evlerde boy göstermeye başladı. Ben de duvarlar boş kalmasın, evlere renk gelsin diye pixel art dekorasyon fikirlerini derledim. Birçoğu evinizde yapabileceğiniz duvar aksesuarları, bir çoğunu ise piyada bulabilir, satın alabilir veya yaptırabilirsiniz.

Pixel Art uygulamak için eğer bir şablon yaratmak istiyorsanız, mozaikleme yöntemiyle renklerini beğendiğiniz herhangi bir resmi pixel arta çevirebilirsiniz. Bunu ister kendiniz boyayarak, ister bir kırtasiyede bastırarak bir poster elde edebilirsiniz. Direkt duvarları boyamak da bir alternatif tabi.

Pikselleştirme işlemi için https://pixlr.com/editor/sitesini web üzerinden kullanabilirsiniz. Picasa, Photoshop gibi fotoğraf editleyebileceğiniz programlarda bu işlemi yapabilirsiniz. 

3 Boyutlu Duvar

Bu duvarı evinizde yapabilmek için 2 tane malzemeye ihtiyacınız var. Renkli boyalar ve karler halinde kesilmiş ahşaplar. Duvarı nasıl şekillendireceğiniz elbette size kalmış. İşin zor kısmı da bu zaten, hangi renkleri kullanacağınıza nasıl bir görsel yaratacağınıza karar vermek. Sonra ahşapları yerleştirip, kalan kısımları boyamak kolay kısmı. Ha bir de ahşapları da aynı renklerde boyayıp boyutları daha gerçek kılabilirsiniz.

diy-pixel-art-home-decor (5)

 Çizgi Film Karakteri Posteri

Resimde gördüğünüz posterde belirsiz bir Pinokyo var ve çocuk odası için çok güzel bir alternatif. Pinokyo yerine istediğiniz çizgi film karakterini pikselleştirip baskısını alabilirsiniz.

diy-pixel-art-home-decor (2)

Bant ile Kalp Yapımı

Aslında illa Kalp demek yanlış olur, duvarınıza uygulamak isteyebileceğiniz her iconu bantlar ile yapabilirsiniz. Yurtdışında Washi Tape denen renkli desenli bantlardan piyasada bulunuyor. Önce bantları kare kare kesmeli, sonra bant genişliğine göre duvarınıza kurşun kalemle veya silinebilir başka kalemlerle çizgiler çekmelisiniz. Bu sayede eğri ve yamuk olmasının önüne geçebilirsiniz. Geri kalan ise kare kare kestiğiniz bantları kanaviçe işler gibi şablona uygun bir şekilde duvara yapıştırmak ve kalem izleirni silmek olacak.

diy-pixel-art-home-decor (1)

Üçgen Pixel Art

Pikselleştirme işlemi illa kare kare olmak zorunda değil. Photoshop uygulamasında üçgenler halinde pikselleştirme yapabilirsiniz. Photoshopta nasıl yapılacağını ile ilgili video şurada. renklerini sevdiğiniz bir resmi üçgenler halinde pikselleştirdikten sonra kanvas baskısını yaptırabilirsiniz. Resimdeki uygulama ise canvas tabloyu önce kare kare sonra üçgen üçgen çizdikten sonra tek tek üçgenleri boyamak 🙂 Nasıl uygulamak isterseniz 🙂

diy-pixel-art-home-decor (6)

Post-It Pixel Art

Siz de fotoğraftaki çift gibi rengarenk kare post-itler ile fotoğraf çekilmek için bir duvar hazırlayabilirsiniz. Sanırım projeler için de en kolayı bu 🙂

diy-pixel-art-home-decor (7)

Ahşap Pixeller

İlk projede söylediğim gibi ahşapları boyayarak yapabileceğiniz bir proje de bu. İstediğiniz tonlarda boyadığınız kare kesim ahşapları yanyana dizerek bu görüntüyü oluşturabilirsiniz. İsterseniz de tek parça kesilmiş büyük bir ahşap üzerine kare kare çizgiler çekip sonra içlerini boyayabilirsiniz. Bazı karelerin koyu ve mat boyanmış olması görüntüyü daha da güzelleştiriyor.

diy-pixel-art-home-decor (3)

 

Suluboya Pixeller

Beğendiğiniz bir fotoğrafı pikselleştirdikten sonra, onu suluboya ile kendiniz resmedebilirisniz. Bu şlemi yaparken dikkat etmeniz gereken şey kulladığınız resim kağıdının suluboya çalışmaları için üretilenleren olması. Aksi takdirde kağıdınız suyun etkisi ile kabaracak ve pürüzlü bir yüzey oluşacaktır. Sulıboyanın buğulu etkisi ile pixel art daha bir güzel bence 🙂

diy-pixel-art-home-decor (4)

Pixel Çiçekler / Hayvanlar

Pikselleştirme işlemi yapılırken fotoğrafın orijinalinin ne kadar değişmesi gerektiğine siz karar veriyorsunuz. Pixel değerini düşük tutarsanız resminiz daha görünür hale gelir. Büyük boyutta bir çalışma için ise bu uzaktan şahane görüneceği anlamına gelir. Çiçek desenleri, hayvan resimleri ya da bilindik nesneler manzara resimlerinden daha anlaşılır şekilde pikselleştirilebilir. Siz de bu boyutlarda alacağınız çıktılar için daha az piksel oranı uygulayabilirsiniz.

diy-pixel-art-home-decor (1)

diy-pixel-art-home-decor (10)

Bütün uygulamaları ben çok beğendim. Umarım siz de beğenmişsinizdir.

Sevgiler,

Taze Gelin

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın