Düğün Hazırlıkları Gelinlik Modelleri

Gelin Ayakkabısı Seçimi

10 Nisan 2015

Ennnn ince ayrıntı bile çooook araştırılır düğünden önce bilirim. Gelinliğin altına giyilecek ayakkabı da öyle… Hatta hazırlanırken giyilen, düğünde değiştirilen, düğünden sonra eğlencede giyilecek olan diye çeşitli ayakkabılar da araştırılabilir. Biliyorum bir çoğunuzun işi başından aşkın şu an, bahar yaklaşıyor düğün mevsimi geliyor. Acele edip ayakkabı seçimini üstünkörü yapmak olmaz. İnce eleyip sık dokumalı, sizin için en uygun olana karar vermelisiniz. Bunun için dikkate alabileceğiniz bazı kriterleri sizin için listeledim.

Buraya kadar okumuş ve aklından “Amaaaaan görünmeyecek bile” diye düşünmüş olan damat adaylarımız varsa hemen o düşünceyi aklından silsin ve müstakbel eşine “Aşkım sen gelinlik ayakkabısını nasıl bir şey istiyordun?” diye sorsun. Çünkü koca gelinliğin altında hiç görünmeyecek sanılan ayakkabılar bütün düğün boyunca merdiven inip çıkarken, dans ederken, masaları gezerken görünüyor. Benim bir çok düğün fotoğrafımda parıl parıl parlamışlar 🙂

1. Kumaş Türü

Düğünleri yaz ve kış düğünü diye ayırırsak, ayakkabıları da açık veya kapalı, deri veya kumaş modeller olarak ayırmamız gerek. Zira kışları açık ve (saten, keten gibi) kumaş ayakkabılar özellikle açık hava fotoğraf çekimi yapılıyorsa hüsran olabilir. Çamura batılabilir, çorap kirlenebilir veya ayaklarınız donabilir. Yazları ise kapalı ve (süet, kalın deri gibi) modeller de istenildiği kadar rahat olmayabilir, ayağı terletebilir.

2. Topuk Boyu

Az topuklu ayakkabılar kadınsı durmadığından, çok topuklu ayakkabılar rahatsız olduğundan tercih edilmemelidir. Topuk boyuna karar verirken diğer önemli kıstas ise müstakbel işinizle aranızdaki boy uyumu olacaktır buna mutlaka özen gösterilmeli. (Erkeğin kısa gelinin uzun olduğu durumlarda kullanılacak fotoğraf hileleri var. Bunlara ayrı bir yazıda değineceğim)

    3. Renk

Gelinlik ve el çiçeğindeki her renkli detay ayakkabı rengini belirlemede önemli bir rol oynar. Örneğin gelinliğinizde uçuk pembe bir kemer varsa ayakkabınızda da bu rengi tercih edebilirsiniz. Gelinlik detaylarına bir renk yoksa bile son yıllarda fark yaratmak isteyen gelinlerin tercih ettiği renkli gelin ayakkabılarından bazıları:

Desktop

Ama sanki bu renkli gelin ayakkabıları yaz düğünlerinde daha bir güzel oluyor ne dersiniz?

4. Gelinlik Modeli

Evet ne yazık ki her gelinliğe her ayakkabı yakışmıyor. Bazı gelinlikler çok asilken altında aşırı şatafatlı ayakkabılar sırıtıyor veya çok hareketli bir gelinlikte ayakkabı da çok hareketli olunca göz yoruyor.

5. Süsleme

İnsan o en güzel gününden hatıra kalacak her şeye bir anlam yüklemek istiyor. Ayakkabıları özelleştirmek de buna dahil… Örneğin ayakkabınızın üstüne resimler çizdirebilir, isimlerinizi yazdırabilirsiniz. Duvaklı veya fiyonklu ayakkbılar tercih edebilirsiniz.

Desktop1

Düğünden önce mutlaka evde gelin ayakkabınızı birkaç sefer giymelisiniz. Eğer çorap giymeyecekseniz ayakkabını içini pudralamayı unutmayın 🙂   E bu kadar konuştun peki senin ayakkabın nasıl diye soranlara, işte benim ayakkabım:

Ş&S-0500

Gelinliğim kabarık ve kuş tüyü kaplıydı. Üst kısmında transparan bölgeler vardı. Dolayısıyla ayakkabımın da gelinliğim gibi hareketli olmamasını tercih ettim. Benim için sade, asil ve rahat olması en önemli kriterdi. Topuk yüksekliğine gelince eşimle aramdaki boy farkını kapatabilmek için e biraz yüksek topuklu olması gerekti 🙂 Ayakkabım yüksek topuklu olmasına rağmen platformu çok iyi dengelenmişti ve çok rahattı 🙂

Bu tip ayakkabıları nerelerden alabilirmişiz, nasıl sipariş verebilirmişiz onları da ayrı bir postta yazacağım ama 1-2 haftadır vitrinine her baktığımda bayıldığım İnci’nin yeni sezon Cindirella ayakkabılarını da size göstermek isterim 🙂 Çok güzel ışıldıyor 🙂

Desktop2

Sevgiler,

Taze Gelin

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın