Taze Gelin'in Defteri

Kendini Geliştirmenin Yolları – 1

23 Kasım 2017

Merhabalar,

Blogu okuyanlar sadeleşme yolunda attığım adımlarla beraber bu tip kişisel gelişim konularına eğilim gösterdiğimi farketmiştir. Sürekli merak içinde ve bir şeyleri araştıran bir yapıda olduğumdan eğilim göstermediğim konu olmayabilir aslında 🙂

Herkesin bildiği, bir türlü uygulamadığı ama uyguladığında mutlaka faydasını göreceği maddeleri listeledim. Bu konyu bir yazı dizisi haline getirebiliriz. Çünkü dünyadaki bütün bilgiler göz önüne alınıdğında insanın kendini geliştirmesi için yapabilecekleri sınırsız.

1. HER GÜN KİTAP OKUMAK

Ne okuduğunuzun, ne kadar okuduğunuzun bir önemi yok. Kitap okumak başka birinin aklını okumak, farklı bir dünyaya girmek, yeni bir şey öğrenmek, zihin boşaltmak gibi birbirinden farklı manalara gelir. Herkesin okuduğu kitaptan aldığı farklıdır. Eğer kendinizi geliştirmek için okuyorsanız, kişisel gelişim kitapları, başarılı insanların hayatları, size ilham verecek kişilerin kaleminden çıkan yol haritaları, çalıştığınız ya da çalışmak istdiğiniz iş alanının incelikleri, yeni bir hobinin veya el sanatının ilk adımı gibi onlarca, yüzlerce seçenek içinden birine başlayabilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığını nasıl edineceneceğiniz ile ilgili başka bir yazı yazıp sonra linkini buraya ekleyeceğim. Unutmayın her yol başlamakla biter. Başlayın, gerisi gelecektir.

2. YENİ BİR DİL ÖĞRENMEK

Bu ülkede yaşayıp, okuyup, çalışıp İngilizce sınıfından yolu geçmeyenimiz yoktur. İyi bir iş bulmak, okuldaki sınavı geçmek, mülakatlarda tökezlememek gibi bir amaca hizmet edip de zorunluluk haline geldiğinde sıkıcı olan bu dili tatile yurtdışına gidip orada birkaç ay yaşamak için öğreniyor olsaydık hepimiz daha çok keyif alırdık. Şimdi elinizde bir fırsat var: Başka bir dil öğrenmek. Bir dil öğrenmek sadece farklı bir dilde konuşabilmek demek değildir. Farklı bir ülkenin kültürünü öğrenmek, özgüveni artırmak, kimisi için kurslarda sosyalleşmek, başka bir ülkede yeni bir arkadaş edinebilmek, kimisi içinse  iş yerinde seviye atlamak olabilir.

3. YENİ BİR HOBİ EDİNMEK

Hobi sahibi olmak sadece sanatsal bir aktivite yapmak değildir. Tenis oynamak, trekking yapmak, yüzmek bunlar da yapmaktan keyif aldığınız spor hobileridir. Bir enstrüman çalmak, resim yapmak, edebiyatla uğraşmak hepsi insanın ufkunu açan hobiler. Yeni bir şey öğrenmek, insanın öğrenme becerilerini, bakış açısını değiştirir.

4. İLHAM ODASI OLUŞTURMAK

Evinizin bir duvarında veya bir odasında kendinize bir ilham alanı oluşturmak sizi düşünmeye, azmetmeye, duygusal durumunuzu değiştirmeye sevk eder. Başkalarının ortaya çıkardıklarını hayıflanarak izlemektense size gerçekten ilham verenlere bakmak kişisel gelişim yolunda önemli bir adımdır.

5. ERKEN KALKMAK

Ben de uzun yıllardır kendimi yataktan zor çıkaran, işe çoğu zaman geç gelen, daha çok trafiğe kalan bir beyaz yakalıydım. En nihayetinde daha erken kalkmaya karar verip digital saate geçtim ve telefonumu sabhaları elime almamaya başladım. Şİmdi işe çok daha erken geliyorum. Sessiz bir ortamda çalışmaya başlamak, günün  uzadığını farketmek, zihnim daha berraklaştığını görmek gerçekten enteresandı. Erken kalkan dahilerle ilgili yazıları hepiniz okumuşsunuzdur. Bir şans da kendinize verin bakalım siz ne hissedeceksiniz.

6. HAYAT EL KİTABI OLUŞTURMAK

Hedefleriniz, değerleriniz, amaçlarınız ve hayatı ndolu dolu yaşamanız için gerekli olan ne varsa, ne yapmanız gerekiyorsa bunları gerçekçi hale getirmek için bir kişiye özel “Hayat El Kitabı” oluşturmak size sürekli olarak hedeflerinizin ne olduğunun ve neyi yapıp neyi yapmadığınızın acımasız bir hatırlatıcısı olacaktır. Kişisel gelişim süreçlerinizdeki hayıflanmalarınızın,  üşengeçliklerinizin ve umutsuzluklarınızın önene geçecektir. Neyi başaramadığınızın yanı sıra başarmak için ne kadar yol aldığınızı görmeiz size motivasyon getirecektir.

7. KONFOR ALANININ DIŞINA ÇIKMAK

Gelişme ancak ve ancak çabalamakla olur. Kişisel konfor alanımızın ne olduğunun farkında olmak, çoğunlukla bu alanda hareket ettiğimizi görmek ve gelişme gösterebilmek, hedeflere ulaşmak için konfor alanının sınırlarını zorlamamız gerektiği gerçeği ile yüzleşmek bir plan oluşturmanın ilk aşaması. İkinci aşaması ise konfor alanının dışına çıkmak için çaba sarfetmek. Spor yapabilmek için battaniye altında sıcak koltuktan kalkıp soğukta koşmaya gitmeye zorlamak gibi 🙂

8. KORKULARIN ÜZERİNE GİTMEK

Hepimizin korkuları var. Kimimiz belirsizlikten, kimimiz düzeni bozulacağından, kimimiz toplum önünde konuşmaktan, kimimiz ise risk almaktan korkuyor. Bu gibi örnekler çoğaltılabilir elbette. Önemli olan bu korkuların geliştirilebilecek alanlar olduğunu görmek ve bunlarla başa çıkmayı öğrenmek. En iyi kişisel gelişim noktalarındna biri değil mi sizce de?

9. YAPILACAKLAR LİSTESİNE BAĞLI KALMAK

Haftalık ve günlük olarak yapılacaklar listesi çıkarmak, işleri önceliklendirmek ve bu önceliklere bağlı kalmak çalışma planınızı düzene sokar. Çalışma planınızın olması odaklanmanızı artırır, üzerini çizemediğiniz işler için ne kadar verimli çalıştığınızı sorgular ve bu konuda kendinize geliştirilecek konular bulursunuz. Eğer kağıt kalem kullanmıyor sürekli bilgisayar başında oturuyorsanız bunun için de dijitalde kullanabileceğiniz, hatta cep telefonunuzla uyumlu uygulamalar var. Her yapılan işin üzerini çizerken ne kadar motive olduğunuza siz bile şaşırabilirsiniz.

10. HAFTALIK EGZERSİZ RUTİNİ OLUŞTURMAK

A better you starts with being in better physical shape. I personally make it a point to jog at least 3 times a week, at least 30 minutes each time. You may want to mix it up with jogging, gym lessons and swimming for variation.

Daha iyi bir siz, daha iyi bir fizik ile başlar. Sağlıksız, aynada kendini beğenmeyen insanın çok iyi bir motivasyona sahip olacağı söylenemez. Kendinizi içinde en iyi hissedeceğiniz fiziğe sahip olmaya çalışın. Unutmayın ki herkes için en iyi olan sizin için en iyi olacak diye bir şey yoktur. Bunu sağlamak içinse  haftalık bir egzersiz rutinine sahip olmanız en iyi seçenek olacaktır. Düzenli çalışan kaslar ve düzenli serotonin 🙂 Egzersiz rutini oluşturmak için Sadeleşme Bölüm 4: Egzersiz isimli yazıma göz atabilirsiniz.

Şimdiye kadar bahsettiklerim kendimiz için yapabileceklerimizin küçük bir kısmı.

Umarım yararı olmuştur.

Sevgiler,

Taze Gelin

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın