Düğün Hazırlıkları

Kış Ayları için “Sıcak” Balayı Önerileri

11 Nisan 2016

Okuyuculardan gelen “Hiç Balayı hakkında yazmıyorsun” serzenişi üzerine konu hakkında bir yazı yazmanın zamanı geldiğini anladım 🙂 Kış mevsiminde evlenecek çiftlerin en çok zorlandıkları konulardan biri ise balayını nerede geçireceklerine karar vermek. Bütçe dahilinde vizesiz Uzakdoğu’ya mı gitmeli, paraya kıyıp Avrupa’da mı gezmeli, yoksa Türkiye’de mi geçirmeli? Balayı için yüzlerce seçenek var elbette hepsini bir yazıya sığdırmaksa mümkün değil. Bu yüzden balayı önerilerini gruplayarak paylaşmaya karar verdim. Bu yazımızın konusu kış mevsiminde gidilecek sıcak iklimlerdeki ülkeler olsun.

Biz Kasım ayında evlendiğimiz için Uzakdoğu’ya gitmeye karar vermiştik. Soğuk Türkiye’den kaçıp, sıcak havada denize girmek insanı aşırı mutlu eden bir durum. Dönüşü çok heyecanlı olmuyor tabi 🙂

Öncelikli tavsiyem: Balayı tatilinizi uzatabildiğiniz kadar uzatmanız. Ben düğünden önce 3 düğünden sonra 2 hafta olmak üzere uzun bir izin kullandım. Balayınızın uzun olması, hem gezip eğlenmek hem de dinlenip sakinleşmek için olanak tanıyor. Kısa tatillerin en büyük sorunu bu. Çok gezsek, dinlenemeden gelip işbaşı yapıyoruz, çok dinlensek gittiğimiz lokasyonun her yerini gezip keşfedemiyoruz.

Haydi şimdi lokasyonları inceleyelim 🙂

 

1.TAYLAND – PUKET – PATTAYA

Bizim baayı tercihimiz Tayland oldu. Hem Puket hem de Bangkok’ta kaldık. Tayaland’a gitmek için en uygun aylar Kasım-Mart arası. Sonrasında başlayan muson yağmurları balayı çiftleri için bunaltıcı olabilir. Biz gittiğimizde de birkaç kere yağmura tutulduk ama inanın 1-2 kere yağan yağmur sizi bunaltmak yerine keyif veriyor. Yağmurun nasıl bir anda başlayıp, çılgınca yağdığını sonra nasıl bir anda kesiliverdiğini anlamlandıramıyor ve sırılsıklam oluyorsunuz 🙂 Alışveriş yapmak için pazarlara ve avm lere gidebilirsiniz. El yapımı ürünlerden alabilirsiniz. Fillerle gezip, safariye gidebilir, dalış yapıp balıkları elinizden besleyebilirsiniz. Sadece her gün çok ucuza masaj yaptırmak için bile tekrar gidebilirim 🙂 Kısacası yapmak istediğinizde aktivite çok. Bizim gibi tatilin ilk yarısında çılgınlar gibi gezip, ikinci yarısında dinlenebilir her avantajından yararlanmayı düşünebilirsiniz. Türk vatandaşları için vize istenmediğini de ekleyeyim.

Ekran Alıntısı2. MALDİVLER

Maldivler deyince aklınıza gelmesi gereken görüntü suyun üzerinde yüzen evler olmalı. Kendinize ait havuzunuzun ve kendinize ait okyanusunuzun, yanyana odalara rağmen birbirinizi görmediğiniz komşularınızın olduğu yüzen evler 🙂 Romantizm diyorsanız Maldivler’de bunu sınırsız olarak yaşayabilirsiniz. Kısacası Maldivler gördüğünüz fotoğraflardan çok daha büyüleyici bir balayı lokasyonu. İsterseniz orada da yapabileceğiniz birçok aktivite var: jetski, parasailing, dalış, masaj… Maldivler’de de vize yok fakat külfetli bir tatil olacağını söyleyebilirim.

Ekran Alıntısı

3. DUBAI

Dubai’de tatil eşittir lüks demek. Çılgınlar gibi ucuz teknoloji alışverişi yapabileceğiniz, ultra lüks otellerde konaklayabileceğiniz, üstelik de Türkiye’den sadece 4 saat uçuşla varabileceğiniz bir lokasyon. En güzel zamanları Ekim – Nisan ayları. Çölde safariye çıkabilir, lüks restoranlarda yemek yiyebilir, her şeyin en lüksünü satın alabilir ve elbette yüzüp güneşlenebilirsiniz. Dubai de Türk vatandaşlarınız vizesiz olarak ülkeye kabul ediyor.

Ekran Alıntısı

4. SEYŞELLER

Doğasıyla sizi etkileyecek olan yerlerin başında Seyşeller geliyor. Hem yeşil, em mavi. Dalış yapabilir, doğasını keşfe çıkabilirsiniz. Gititğinizde görmeniz gereken iki lokasyon ise Praslin Milli Parkı ve Aldabro Atolü. Maldivler’de olduğu gibi tatili gibi çook romantik bir tatil geçirebilirsiniz. Fiyatları ise Maldivler’den biraz daha pahalı. Ve yine Maldivler gibi visezi giriş yapabilirsiniz.

Ekran Alıntısı

5. GÜNEY AFRİKA – CAPE TOWN

Cape Town bugüne kadar fotoğraflarını görüp de en çok kıskandığım yerlerden biri. İnanılmaz bir doğası var. İster çılgınca alışveriş yapın, ister geceler akın, ister foklarla ve penguenlerle oynayın siter safariye çıkın… Seçenekler gerçekten çok fazla. Üstelik mükemmel okyanustan çok keyif alabileceğiniz mükemmel plajları var. Ölmeden önce gidilmesi gereken yerlerden. Vize istemeyen bu ülkeyi balayı için tercih etmek akıllıca olacaktır. Küba’nın vize istediğini özellikte belirtmekte fayda var.

Ekran Alıntısı

Umarım balayınız hayal ettiğinizden de güzel geçer.

Sevgiler,

Taze Gelin

 

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın