Hobi - DIY Projeleri

Küçülen Kağıt ile Takı Yapımı – Kendin Yap Projesi

9 Mart 2016

Bugün sizi süper bir malzeme ile tanıştıracağım: Küçülen Kağıt! 

Yurtdışında çok yaygınlaşmış, Türkiye’de yeni yeni yayılmaya başlamış hobi marketlerde satılan küçülen kağıtların özelliği üzerine istediğiniz şekli çizdikten sonra fırında ısıttığınızda 7 kat küçülerek sertleşmesi. İstediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz: küpe, kolye, yüzük, broş, anahtarlık… aklınıza ne gelirse. Yaratıcılık kısmı size kalmış. Üstelik çocuklarınızla yapabileceğiniz süper bir aktivite. 

İhtiyacınız olan malzemeler ise azıcık:

  • Küçülen Kağıt
  • Makas
  • Renkli kalemler (Keçeli veya kuru boya kalemleri)
  • Alüminyum folyo
  • Tepsi
  • Fırın 🙂

Tamam tamam her ayrıntıyı malzeme diye yazmaya gerek yok 🙂 İsterseniz şekilleri kağıda çizmek yerine, kağıda printer ile basabilir, sonra içini boyayabilirsiniz. Bu arada küçülen kağıdın 3-4 TL olduğunu da söyleyelim. İnternette birçok sitede bulunabiliyor. Gelelim nasıl yapıldığına.

Adım 1: Küçülen kağıdın bir tarafı daha parlak, bir tarafı ise daha pürüzlü. Öncelikle satın aldığımız küçülen kağıdın pürüzlü kısmına desenimizi çiziyor ve boyuyoruz. Kağıdı israf etmeden kullanalım ve şekillerin 7 kat küçüleceğini unutmayalım lütfen 🙂

Adım 2: Çizdiğimiz desenleri etrafında azıcık boşluk bırakacak şekilde makasla kesiyoruz. Unutmayın eğer üzerinde zincir vs geçirmek için bir delik olmasını istiyorsanız deliği şimdi delmelisiniz.

Adım 3: Fırını 170 derece ısıtıyoruz.

Adım 4: Fırın tepsisine alüminyum folyoyu serip üzerine kestiğimiz desenleri yerleştiriyoruz.

Adım 5: Tepsiyi fırına yerleştiriyor ve küçülürken izliyoruz 🙂

Adım 6: Küçüldüğünde çıkarıp hala sıcakken üzerine ağır ve düz bir nesne koyuyoruz ve soğumasını bekliyoruz. Üzerine bir nesne koymamızın sebebi soğurken kıvrılmasını engellemek.

Adım 7: Soğuyan ve küçülen desenimizi kullanma amacımıza göre ister zincir takıp kolye haline getiriyoruz, ister arkasına küpe aparatı takıp küpe haline.

Bundan sonrası size kalmış. Ama bakın bakalım millet neler yapmış:

0c2126e61dd028b232c0c00027710a4f

İlk denemelerimi de sizinle paylaşacağım.

Sevgiler,

Taze Gelin

 

 

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın