Düğün Hazırlıkları Nişan Hazırlıkları

Online Alışveriş Hakkında

26 Şubat 2017

Merhabalar,

Uzun zamandır evlilik alışverişi ile ilgili yazmadığımın farkındayım. Bugün bunu değiştireceğim 🙂 İnsan evlenince ve daha az alışveriş yapınca hakkında konuşmak da zor mu geliyor nedir? 🙂

İşin aslı evlendiğinizde ne olursa olsun daha makul alışverişler yaparken buluyorsunuz kendinizi. Bir aile bütçesine dahil oluyorsunuz ve harcadığınız her paranın ortak bütçenizi nasıl değiştirdiğini düşünerek hareket ediyorsunuz. Bekarken “Aman canım parası neyse veririz. Bi daha mı gelicem dünyaya” derken artık ortak plan ve hayallerinizi düşünüp buna göre tasarruf ediyorsunuz. Üzerine bir de benim gibi “sadeleşme” sürecine girerseniz, sadece ihtiyacınız olan şeyleri, gerçekten uygun indirimleri yakaladığınızda alıyor, alabileceğiniz ücretten daha fazlasını gereksiz yere vermemeye çalışıyorsunuz.

İhtiyaçlarımı daha iyi belirlemek ve unutmamak için ben alışveriş listeleri yapmaya başladım. Bir şeyin ihtiyacım olduğunu düşündüğümde ya da o an lazım olup evde bulamadığımda hemen alışveriş listeme ekliyorum. Acil ihtiyaçlarım hariç hiçbir şeyi hemen markete gidip ya da ilk denk geldiğim marketten içeri girip satın almıyorum. Bu sayede bugün bana ihtiyaçmış gibi gelen bir ürünü, alışveriş listemi birkaç zaman sonra incelediğimde gereksiz yere listeme eklediğimi fark edip, listeden çıkarabiliyorum. Gerçekten listemde kalan ürünler içinse indirim zamanını bekleyebiliyorsam bekliyorum. Sürekli indirimde bir şey var mı diye bakmak zor geldiğinden genellikle kampanya indirim ve kupon kodu sitelerini takip ediyorum.

Genelde en çok alışverişi Gittigidiyor, Hepsiburada ve N11’den yapmakta olduğumu fark ettim. Bu tabii ki gayet normal çünkü bu siteler sanırım ülkemizin en çok ürün bulunduran siteleri. Her kategoriden de iyi bir şeyler olduğu için ne ararsam tak diye buluyorum. Moda alışverişinde Hepsiburada.com Moda bölümünü tavsiye ederim. İndirimleri de güzel, çeşit de çok. Koton, Yargıcı, Lacoste, Gap, Banana Republic, Yeşil, Mavi, Pierre Cardin, LC Waikiki, Kiğılı, DeFacto, Flo, Roman, Batik, Tiffany; yani ne ararsanız var.

Peki Boyner’in bir şirketler grubu olduğunu biliyor muydunuz? Morhipo da onların, Wepublic de. Beymen de Cem Boyner’in Altınyıldız da. NetWork, Divarese, Fabrika, YKM… Sanırım çok geniş bir ağa sahipler dolayısıyla çok enteresan keşifler yapılabiliyor. Ucuz alışveriş yapmak isteyenlere bir diğer önerim ise özel alışveriş siteleri; Markafoni ve Trendyol. Bunlara bakmadan olmaz şerhimi koyuyorum.

Market alışverişimi CarrefourSA’nın internet sitesinden denedim; gayet güzel geldi. Migros’u daha denemedim ama o da iyi gibi duruyor. Teknoloji için Teknosa ve MediaMarkt favorilerim; ama N11.com sitesinde de tüm markalar bir aradalar. Vakit kazanmak için N11’e bakılabilir.

Öte yandan bütün markaların e-postlarını takip etmeyi bıraktım. Çünkü bu “sadeleşme” sürecinde hiç de yardımcı olmuyor. Karmakarışık bir e-posta kutusu, sürekli almayacak olsanız da e-posta gönderen markalar ve vaktimi çok fazla aldığını düşünmeye başladığım e-posta içerikleri… Artık ara ara indirimkodu.com sitesine girip ilgi alanımda olan veya ihtiyaç listemde olan ürünleri satan markaların bir indirim haberi ya da indirim kodu var mı diye bakıyorum. Hem böylece daha ucuza alışveriş yapıyorum hem de sürekli bütün vaktimi bu kampanya takip işine ayırmıyorum. Mademki bunu yapan siteler var, yapsınlar diyorum.

Herkese tasarruflu alışverişler dilerim.

Sevgiler,
Taze Gelin

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın