Taze Gelin'in Defteri

Sadeleşme Bölüm 1: Gardırop

15 Temmuz 2016

Size daha önce Minimalizm ile ilgili olarak “Bir Hayat Felsefesi Olarak “Minimalizm”” isimli yazımdaBe okuduğum kitaplardan bahsetmiştim. Bu kitapların ilki Begüm Başoğlu ve Ege Erim’in yazmış olduğu SADE idi.

Sade, sadeliğiyle gerçekten göz dolduran bir kitap. Kitapta 8 ayrı kategoride hayatımızda nasıl sadeleşmeye gidebileceğimizden bahsediliyor. Bu kategorilerden birincisi: Gardırop.

Okurken sürekli ne kadar da haklı olduklarını düşündüm. Bakalım siz de kitaptaki can alıcı maddeleri okurken öyle düşünecek misiniz?

Kitap ilk olarak o uzun zamandır erteleyip durduğunuz gardırop temizliğine başlamamızı ve bunu hemen yapmamızı söylüyor. Bunu yaparken de mutlaka tarzımızı belirlememiz gerektiğini.

Tamam gardırobu temizleyelim d ebu gardropta neleri nasıl gözden çıkarayım dediğinizi duyar gibiyim. İşte ipucu olacak o maddeler:

  • Etiketi ile durmakta olan kıyafetler
  • Zayıfladığımda giyerim diyerek tuttuğunuz parçalar
  • Ara sıra giymeye niyetlenip başka bir gün giymek üzere gardıroba geri yerleştirdikleriniz
  • Giyince kendinizi iyi hissetmedikleriniz
  • Son 1 yılda hiç giymedikleriniz
  • Hatıra kategorisine girenler
  • Sevmediğiniz halde hediye geldiği için tuttuklarınız
  • Olmayı dilediğiniz ama aslında olmadığınız kişinin stilindeki parçalar
  • Eskimiş, kötü duurmda (lekeli, delik, kalıbı bozulmuş vs.) ve tadilat gerektiren parçalar

Bütün bu kategorilerdeki kıyafetleri hadi itiraf edelim giymiyor, bir başkasına vermeye kıyamıyor ve atmaya ise hiç yanaşmıyoruz. Ama bir yandan da bütün bu kıyafetler dururken her dolabı açtığımızda “Hiç kıyafetim yok” diyoruz.

E o zaman, değişiklik yapmanın zamanı geldi. Bu kategorilerdeki iyi durumda olan kıyafetlerinizi ayıklayın, ister yardım kuruluşlarına bağışlayın ister arkadaşlarınıza hediye edin. Yok hala içinize sinmiyorsa kendinizi test edin. Bir kutuya koyup kaldırın ve bakalım tekrar giyecek o kutuya ulaşıp içinden kıyafet alacak mısınız? Eğer uzun süre dokunmadıysanız siz de bu kıyafetleri vermeye razı olmuşsunuzdur?

Eveeeeet kıyafetleri ayıkladık kaldırdık. Şimdi boşalan yerlere neler koyacağız? Öncelikle bir süre kalan kıyafetlerinizle hayatınıza devam edebilirsiniz. (Zaten sadece onları giyiyordunuz) Sonra en sevdiklerinize benzer, vücut yapınıza uygun, tarzınızı yansıtan kaliteli kıyafetler alın. Birbiriyle kolay kombinlenebilen parçalar seçin. Bir dolapta olmazsa olmaz zamansız parçaları da dolabınıza dahil etmeyi unutmayın. Bakın kitapta bunlar hakkında ne diyor:

yeni gardırop

 

Bütün bunların içindeki en önemli kural gardırobunuzdaki her şeyi seviyor olmanız. Gerçekten sevdiğiniz kıyafetlerle dolu bir gardırop sizi mutlu edecektir.

Biraz daha bilgi edinmek için kitabın yazarları ile Ayşe Arman’ın yaptığı röportaj için tıklayabilirsiniz: Ayşe Arman “Sade” Röportajı

Bir sonraki kategori: EV

Takipte kalın 😉 Sevgiler,

Taze Gelin

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın