Taze Gelin'in Defteri

Sadeleşme Bölüm 2: Ev

8 Eylül 2016

stunning-contemporary-minimal-living-room-in-new-york

“Ayh! Ev üstüme üstüme geliyo bazen!” diyenleri bu tarafa alalım. Hem sizi ferahlatalım hem de içimizi 🙂

Sadeleşme ile ilgili okuduğum Sade isimli kitaptan öğrendiklerimin ilk kısmı olan gardırop tüyolarını daha önce sizlerle paylaşmıştım. Yazıya linke tılayarak ulaşabilirsiniz: Sadelelme Bölüm 1: Gardırop

Sadeleşme ile ilgili ikinci el attığımız gereken alan: Ev. Bir kısmımız kataloglardaki her köşeden bir şey çıkan evlere bayılırken, diğer kısmımız yine aynı kataloglarda yer alan pırıl pırıl, aydınlık, hiç dağınıklığı olmayan evlere hayranlık besliyor. Bu yazı da zaten o ikinci kısım için 🙂 O beğendiğimiz modern ve minimal ev dekorlarına ulaşabilmek için neler yapmalıyız? Evimizdeki fazlalıkları nasıl belirlemeliyiz? Belirlediklerimizi nasıl değerlendirebiliriz? Peki evimizde yeni bir düzeni nasıl oturturuz? Bu soruların cevabını kitabın nasıl verdiğini beraber inceleyelim.

savvy-rug-ushers-in-pops-of-color

Kitaptaki Ev bölümü şu cümle ile başlıyor: Yoksa siz de biriktirenlerden misiniz?

Önce bu sorunun cevabını öğrenmemiz gerekiyor. Acaba ben de biriktirip duruyor muyum? Hepimizin evinde birbirinden gereksiz eşyalar duruyor olabilir ama kimimiz -kabul edelim- bunu bozuk olan eşyaları, lekeli tişörtleri, yei alınan eşyaların karton kutularını, bitmiş pilleri, kullanım kılavuzlarını biriktirip duruyoruz. Hayatımıza internet girdiğinden beri kullanım kılavuzlarını saklamak o kadar da mantıklı değil ne yazık ki. “Aman canım ne kadar yer tutuyor ki?” diyenlere cevabım bütün evin ne kadar yer tutuyor ki diye diye sakladığımız eşyalar yüzünden dolup taştığını söylemek olacak. Evinizdeki dolapları açıp bakın, o karışık çekmeceleri, kabloların birbirine dolandığı kutuları… Kendinize itiraf edin gereksiz şeyler biriktirip biriktirmediğinizi.

Peki hangileri gerekli hangileri gereksiz nasıl bilerleyeceğiz?

İhtiyaç duyduğumuz her şey gereklidir. İhtiyaç duyabileceğinizi düşündüğünüz ama bugüne kadar hiç ihtiyaç duymadığınız şeyler ise gereksizdir. Ve hepimiz içten içe ihtiyaç duymayacağımız şeyleri biliriz.

“Basit bir kural: Çıkarıp attığınız zaman hayatınız zorlaşacaksa, o eşya gereklidir.”

Fazlalıklardan kurtulma planı

Her seferinde bir odayı elden geçirerek veodadaki her şeyi tek tek ihtiyacınız olup olmadığına, ne sıklıkla kullandığınıza ve sevip sevmediğinize bakarak ayıklayın. Bu ayıklama sonunda ortaya genellikle 3 grup çıkar: kalanlar, gidenler ve karar verilemeyenler.

Kalanlar kategorisindekileri yerlerine yerleştiri.

Karar veremediklerinizi bir çöp poşetine koyun ve üzerine bulunduğunuz tarihi atın. 6 ay sonra yeniden değerlendirin. Eğer 6 ay boyunca poşeti elinize almadıysanız, poşetle vedalaşın.

Gidenler kategorisindekileri de bağışlayabilir, hediye edebilir veya atabilirsiniz. Seçim size kalmış.

Bundan sonra da yeni bir şey almadan önce biri gelirse biri gider kuralını hatırlayın. Yeni eşyanızın yerine yer açmak için neyi elden çıkaracağınıza karar vermeden yeni bir şey satın almayın.

understated-patterns-add-personality-to-the-minimal-living-room

Gelelim her bölümün sonundaki en sevdiğim kısma; 5 dakikada / 1 saatte / 1 günde neler yapabilirsiniz?

Yalnızca 5 dakikanız varsa:

Bulunduğunuz noktaya en yakın çekmece veya raftan kullanmadığınız, sevmediğiniz, veya işlevsiz bulduğunuz 3 eşyayı kaldırın.

1 saatiniz varsa:

Nereye koyacağınızı bilemediğiniz için elinize geçen her şeyi içine koyduğunuz o meşhur çekmeceyi temizleyin.

1 gününü varsa:

Bir gün lazım olacağına inandığınız her şeyi koyduğunuz arka balkon, depo ya da garajınızı elden geçirin.

E ne diyeyim, kolay gelsin 🙂

Sevgiler,

Taze Gelin

Benzer Yazılar

5 Yorum

 • Cevap Deniz 13 Ekim 2016 at 11:42

  Bloğunuzu yeni keşfettim çok keyifle okuyorum ve faydalanıyorum. Ev dekorasyonuna ve yeni yeni etamine merakım başladı. Sevgiler.

  • Cevap Taze Gelin 14 Ekim 2016 at 09:26

   Merhaba Deniz,

   Blogu görmene ve keyif almana çok sevindim. Etamin konusunu ihmal ettim biraz. Yakın zamanda etaminle ilgili bir yazı yazacağım söz 🙂

   Sevgiler,
   Taze Gelin

 • Cevap Betül 7 Kasım 2016 at 01:47

  Bloğunuza bayıldım.İFadeleriniz çok samimi net..okurken çok keyifli oluyor.Hatta sohbet ediyorum gibi hissettim; kasalardan bişeyler yapmayı hep aklımdaydı,araştırırken sizinle tanışmak çok keyifliydi;şahane,İzmir den sevgiler..

  Not:salon dekorasyonu ve salon bitkileri hk yazılarınızı heyecanla bekliyorum.

  • Cevap Taze Gelin 14 Kasım 2016 at 15:16

   Merhaba Betül,

   Çoook teşekkürler yorumların için. Senin samimiyetin de yorumundan hissediliyor inan.

   Saleon Dekorayonu da Salon Bitkileri de hakkınd ayazmak için şahane fikirler. En yakın zamanda bu konularda da yazacağım 🙂

   Sevgiler,

   Taze Gelin

 • Cevap Ebru 23 Ekim 2018 at 14:03

  Merhabalar 😇 Sade yaşam, tüketim kültürü ve ikinci el ile ilgiliyseniz ve araştırma yapıyorsanız röportajımızı okuyabilir, sizler de ilham alabilirsiniz. 😇 💙 https://www.tarz2.com/selen-baranoglu-ile-sade-yasam-uzerine 💙 Sevgilerimizle 🍀

 • Yorum Bırakın