Dekorasyon Fikirleri Hobi - DIY Projeleri

Saksıda Limon Nasıl Yetişitirilir?

3 Mart 2015

Siz de benim gibi limon kokusundan hele bir de sarı limonların görüntüsünden hoşlanıyorsanız neden evinizde limon yetiştirmeyesiniz? 🙂

Ben bunun için bir adım attım ve oturup çekirdekten limon nasıl yetiştiriirmiş araştırdım. Bayılıyorum limonun kokusuna da yeşil yapraklar arasındaki görüntüsüne de! Meğer o bayıldığım limonları evde yetiştirmek pek kolaymış. İşin kötü yanı büyüyüp kocaman olmalarını beklemekte 🙂

Hep beraber bakalım limon nasıl yetiştirilir?

1. Aşama: Limon çekirdekleri

2 tane organik limonu kesip içinden çekirdeklerini çıkarıyoruz. Çıkardığımız çekirdekleri bir gece su dolu bir bardakta bekletiyoruz. Bu çekirdeklerimizin suyu emmesini sağlıyor ve sonrasında kabuklarını soymamızı kolaylaştırıyor.

how_to_grow_your_own_lemon_tree_640_03

2. Aşama: Çekirdeklerin kabukları

1 gece suda bekletmiş olduğumuz limon çekirdeklerinin kabuklarını içinde yer alan çekirdeğe zarar vermeden nazikçe soyuyoruz. Bu işlemi yaparken çekirdekleri kurulamak kayganlığı gidereceğinden soymamızı kolaylaştıracaktır.

Buradaki püf noktalardan bir şu: Eğer suda beklettiğiniz çekirdeklerden bir kısmı suyun üzerinde yüzüyorsa bu çekirdeklerin boş olduğu anlamına gelir. Bu çekirdekleri ayıklayıp çöpe atabilirsiniz.

Yukarıda görülen kabukları soyduğumuzda aşağıdaki gibi çekirdekler çıkacak:

 

3. Aşama: Dikim

Limon çekirdeklerini dikeceğimiz kabın içine humuslu, zengin ve sterilize edilmiş bir toprak koyuyoruz. Limon gibi bitkiler için satılan özel topraklar var fakat genel kullanıma uygun torf da kullanabilirsiniz.  Kabı çok fazla toprakla doldurmuyoruz. Doldurduğumuz toprağı nemlendirecek kadar suluyoruz. Sonrasında limon çekirdeklerini aşağıda görüldüğü gibi uç kısımları yukarı bakacak ve toprak yarısına gelecek şekilde yerleştiriyoruz.

 Sonrasında limon çekirdeklerini resimlerde görüldüğü gibi uç kısımları yukarı bakacak ve toprak yarısına gelecek şekilde yerleştiriyoruz.

 

Resimlerde kullanılan saksı aslında tabanı delinmiş bir kupa. Görsel açıdan güzel görünmesi için çekirdeklerin üzeri minik çakıl taşlarıyla kapatılmış. Üzerini bir miktar daha toprakla limon çekirdeklerinin hizasına gelecek kadar toprakla kapatabilirsiniz. Limon çekirdeklerinin kendi boyları kadar gömülü olmaları yeterli. 

Sonrasında limon çekirdeklerimizin filizlenmesi için toprağı hep nemli olacak şekilde suluyoruz. Kalorifer gibi ısı kaynaklarından uzak, güneş alan ılık bir yerde büyümelerini bekliyoruz 🙂

Limon yetiştirirken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlar:

  1. Limon çekirdekleri derin bir kaba ekilmeli. Aksi takdirde kökü düzgün gelişemez.
  2. Kalorifer gibi ısı kaynaklarının yakınında saksı konumlandırılmamalı. Aksi takdirde yaprakları kararır ve dökülür.
  3. Sıvı gübre kullanımı ilkbaharda başlayıp yaz sonuna kadar ayda bir toprağına veya haftada bir (1/4 ü kadarı)suyuna katılarak verilmeli.

Kendi limonlarımı eker ekmez sizlerle de paylaşacağım.

Sevgiler 🙂

Taze Gelin

 

 

 

Fotoğrafların orjinal kaynağını bulamadım. Kopyaladığım adresi yazayım yine de: http://izismile.com/2013/01/16/how_to_grow_your_own_lemon_tree_9_pics.html

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın