Yemek Tarifleri

Süt Reçeli.. Mmmm…

13 Ağustos 2014

Her şey bir sabah işe giderken evde yapamadığım kahvaltımın yerine bir adet poğaça almak için Mado’ya uğramamla başladı. Kasada aldığım zeytinli poğaçanın parasını öderken bir de baktım minicik bir kavanozun üzerinde “Süt Reçeli” yazıyor. Nasıl şaşırdıysam kasadaki kadın “Aaaa mutlaka deneyin çok güzeldir” dedi. O gün nedense almadım ama süt reçeli adındaki naiflikle beni etkilemişti bile. Aklımın bir köşesinde kaldı. Aklıma geldikçe internette biraz araştırdım, pek fazla kaynak bulamadım ama bulduğum bloglarda yapmasının çok kolay olduğu ve yapanların çok beğendiği yazıyordu.

Sonrasında bir gün ofistekilere “Süt reçeli diye bir şey varmış…” diye anlatırken, göstermek için internete girdim ki her yer süt reçeli yazılarıyla dolu. Meğer Sevgili Refika o hafta gazetedeki köşesinde yer vermiş süt reçeline.. Dikkat kesilen yemek bloggerları da denedikçe yazmışlar tariflerini.

Birkaç tarif okuduktan ve işin mantığını anladıktan sonra ben de yapmaya karar verdim. Üstelik malzemeler de çok basitti:

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 silme çay kaşığı kabartma tozu (karbonat da kullanılabilir)

Gelelim nasıl yaptığıma… Bir tencerenin içine 1 litre sütü, 1 su bardağı şekeri ve silme bir çay kaşığı kabartma tozunu koyup ocağın üstünde yüksek ateşte karıştırıyoruz. Sütümüz kaynamaya başladıktan sonra altını kısıyoruz fakat ara ara karıştırıyoruz.

Ben yaklaşık 2 saat boyunca, reçelin rengi sütlü kahve olup kıvamı yoğunlaştığında ocağın altını kapatıp b,r kavanoza doldurdum. 1 litre sütten topu topu bir küçük boy kavanoz süt reçeli çıktı.

İsterseniz daha yumuşak süt tadında olması için ocağın altını erken kapatabilirsiniz veya daha yoğun karamel tadı için daha da koyulaşmasını bekleyebilirsiniz.

Süt reçeli bir çok tatlıda sos veya iç dolgu olarak kullanılabilir bir tat… İlerleyen zamanlarda süt reçeliyle yapacağım tatlıları da burada paylaşacağım 🙂

 

Sevgiler,

Taze Gelin

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın