Yemek Tarifleri

Yoğurtlu Havuç Salatası Tarifi

15 Mart 2015

Galiba evlendiğimden beri yaptığım en kolay tarif “Yoğurtlu Havuç Salatası” oldu. Zaten bu kadar kolay olduğu için tarifini yazsam mı yazmasam mı bilemedim :/ Ama sonra ben nasıl internetten bir iki site karıştırıp tarifi doğruladıysam ilk defa yapacak olan taze gelinler, yeni eve çıkmış bekarlar veya yemek yapmayı öğrenmeye çalışan kızlar olabilir dedim ve tarifi yazmaya karar verdim 🙂

Havuçları kavurup, sarımsaklı yoğurtla karıştırmaktan ibaret olan bu tarif basitliğinin tam tersine çook lezzetli! Muhtemelen yemeyen kalmamıştır. Annelerimizin gün arkadaşları geleceği zaman hamur işlerinin yanına  yaptıkları lezzetlerden biridir kendisi.

Malzemeler:

  • 2-3 adet orta boy havuç
  • 2-3 yemek kaşığı ayçiçek yağı
  • Tuz
  • 2 diş sarımsak 
  • 1 kase yoğurt
  • Azıcık su

Önce havuçlarımızı bir güzel soyup, rendeliyoruz. İsterseniz rondodan da geçirebilirsiniz. Sonra sıvı yağı tavaya alıp içine havuçları ekliyoruz. Havuçların üzerinde bir miktar tuz ekliyoruz. 

Havuçlarımız sertliğini yitirene kadar kısık ateşte kavuruyoruz. 

Daha sonra bir kase yoğurda dövülmüş sarımsaklarımızı ve azıcık suyu ekleyip çırpıyoruz. Aman su fazla olmasın o zaman ayrana döner. Biz sadece yoğurdumuz çırpılacak kıvama gelsin diye ekliyoruz suyu.Yoğurdumuzun içine havuçlarımızı ekliyor ve karıştırıyoruz. (Eğer tuz yeterli gelmezse biraz daha ekleyebilirsiniz.)

İsterseniz üzerine birazcık tereyağı kızdırıp gezdirebilirsiniz.

İşte havuç salatamız yemeye hazır bile 🙂 Soğuk soğuk yemeyi tercih ediniz.

Afiyet olsun,

Taze Gelin

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Bırakın